Grucha w filmie Chłopaki nie płaczą

Chłopaki nie płaczą – film, do którego ciągle się wraca i nigdy nie ma się dosyć

Lata 90 to świetny okres dla polskiej kinematografii! W tym czasie powstało wiele kultowych komedii, w których najczęściej grał Cezary Pazura. Film Chłopaki nie płaczą jest jedną z nich! Ta polska komedia sensacyjna odniosła ogromny sukces komercyjny i zgromadziła w kinach około pół miliona widzów. Film Chłopaki nie płaczą został również uznany za pastisz nurtu w polskiej kinematografii, zwanego kinem bandyckim.

Satyryczna opowieść o polskich gangsterach, czyli fabuła filmu

Głównymi bohaterami filmu Chłopaki nie płaczą są skrzypek Kuba i jego przyjaciel Oskar, którzy przez przypadek wplątują się w aferę z gangsterami. Pierwszy z nich chce pomóc nieśmiałemu koledze i zamawia do domu jego wujka prostytutki. Niestety po nocy pełnej wrażeń okazuje się, że młodzieńcy nie mają wystarczająco pieniędzy, aby zapłacić za usługi dziewczyn z agencji towarzyskiej. Dlatego opiekun prostytutek zabiera cenną figurkę z domu wuja Oskara. Kuba chce naprawić sytuację, więc zastawia w lombardzie swoje cenne skrzypce i wybiera się z pieniędzmi do agencji towarzyskiej. W ten sposób pakuje się w niezłe kłopoty.

W lokalu bowiem ma miejsce mafijna transakcja, w czasie której dochodzi do strzelaniny i ginie walizka z pieniędzmi. Gangsterzy za winnego podejrzewają właśnie Kubę i podążają jego tropem. W tym czasie Oskar wdaje się w romans z jedną prostytutek, która pragnie odmienić swoje życie. Na bohaterów czeka więc wiele problemów, a na widzów solidna dawka śmiechu.

Chłopaki nie płaczą – na czym polega fenomen filmu?

W latach 90. powstało wiele znakomitych komedii. Jednak to właśnie Chłopaki nie płaczą zapadła widzom na dłużej w pamięci. Na czym polega fenomen filmu? Ta polska komedia gangsterska wypłynęła na fali kultowego Pulp Fiction. Wiadomo, że to zupełnie inny rodzaj filmu. Jednak film Chłopaki nie płaczą świetnie wpisały się w konwencję kina gangsterskiego, a przy okazji świetnie sparodiowały wiele trendów obecnych wówczas w polskiej kinematografii. Do tego wystarczy dodać znakomite dialogi i ciekawą fabułę. W efekcie powstał film, do którego widzowie wracają z ogromnym sentymentem.

Najlepsze teksty i postaci z filmu Chłopaki nie płaczą

Oczywiście największą zaletą filmu Chłopaki nie płaczą był scenariusz. Wszystko dlatego, że zostały w nim zawarte żarty, które obecnie często pojawiają się w popkulturze. Teksty z Chłopaki nie płaczą zostały zapamiętane na długo i nawet dziś są cytowane przez wielu widzów.

Chłopaki nie płaczą – cytaty, które uznano za kultowe:

  • Chcieliście wydymać Freda, to teraz Fred wydyma was“;
  • Ja też kiedyś zaufałem pewnej kobiecie. Wtedy dałbym sobie za nią rękę uciąć. I wiesz co? I bym teraz, kurwa, nie miał ręki“;
  • O czym ty do mnie rozmawiasz, głowa cię nie boli?“;
  • Człowieku, nie bądź takim materialistą. Trzeba się wyluzować“;
  • “Nie możesz się podnieść i otworzyć?! Laska: ja przedwczoraj ściszałem telewizor!”;
  • “Droga koleżanko, taka pobłażliwość wobec studentów jest niedopuszczalna! Gotowi pomyśleć, że my tu jesteśmy dla nich!“;
  • Halo, chciałem zamówić dziewczynę o urodzie klasycznej i nietuzinkowej. Powinna mieć szafirowe oczy, zmysłowe usta, wdzięczny sposób poruszania się, nienachalny uśmiech, piersi foremne. Jednym słowem powinna być kwintesencją kobiecości… tak… A dla kolegi… to wszystko jedno…“.

Nie tylko cytaty przyczyniły się do fenomenu filmu Chłopaki nie płaczą. Aktorzy również nie zawiedli i wykreowali zabawne postacie. Trudno wybrać tę najciekawszą, ponieważ wszystkie były znakomite. Jednak wielu widzom to właśnie postać Laski, kuzyna Oskara najbardziej zapadła w pamięć. Innych z kolei rozbawiły postacie gangsterów, czyli Fred i jego wspólnik Grucha. Chłopaki nie płaczą bez wątpienia zawdzięczają swój sukces dobrze skomponowanym dialogom i świetnym postaciom.

Nasza opinia o filmie chłopaki nie płaczą

Film Chłopaki nie płaczą nie bez powodu odniósł ogromny sukces i zdobył wiele nagród. Doskonale napisany scenariusz zawierał wiele tekstów, które na stałe weszły do codziennego języka. To jeden z mocnych punktów filmu Chłopaki nie płaczą. Obsada również nie zawodzi i trudno wybrać aktora, który najlepiej wykreował swoją postać. Wszyscy bohaterowie przyczyniają się do sukcesu filmu i nie wyobrażamy sobie, żeby któregoś z nich miało zabraknąć w scenariuszu Chłopaki nie płaczą. Reżyser Olaf Lubaszenko stanął na wysokości zadania i stworzył komedię, o której się nie zapomina i chętnie ogląda kolejny raz.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube

More Stories
kadr z filmu Intruz
Intruz – recenzja dobrego filmu sci-fi