Uciekaj! – horror z polityką w tle

Daniel Kaluuya w filmie Uciekaj!

Film Uciekaj! (Get out!) jest amerykańskim horrorem z 2017 roku. Reżyserem i jednocześnie scenarzystą tej produkcji był Jordan Peele. Na ekranie można zobaczyć takich aktorów, jak Daniel Kaluuya, Allison Williams, Lil Rel Howery, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones, Stephen Root oraz Catherine Keener. Film został między innymi wyróżniony nagrodą Oskar w kategorii “najlepszy scenariusz oryginalny”. Oprócz tego był nominowany do ponad stu nagród, między innymi do Złotych Globów i nagród BAFTA. Warto zauważyć, że Uciekaj! przy budżecie szacowanym na około 4,5 miliona dolarów, w czasie całej dystrybucji zarobił 255,4 milionów dolarów. Produkcją filmu zajęły się takie wytwórnie jak Blumhouse Productions, QC Entertainment, a także Monkeypaw Productions. Nie tylko sama produkcja, ale już zwiastun filmu Uciekaj trzyma widza w napięciu.

Tytuł tego filmu, co niestety zdarza się dość rzadko, został niezwykle dobrze przetłumaczony. Jest to bowiem dokładny przekład angielskiego tytułu filmu Get out!. Produkcja jest debiutem Jordana Peele’a, który dotąd zajmował się aktorstwem. Jednak czy Uciekaj! słusznie otrzymało aż cztery nominacje do nagrody Oskara?

Uciekaj! O czym jest film?

Głównym bohaterem filmu Uciekaj! jest czarnoskóry chłopak, Chris Washington, w którego wcielił się Daniel Kaluuya, który związany jest z białą dziewczyną, Rose Armitage (w tej roli Allison Williams). Wspólnie tworzą kochającą się i szczęśliwą parę. Głównej bohaterce niezwykle zależy na tym, aby przedstawić swojego chłopaka rodzicom. Mimo wielu obaw i wątpliwości, Chris zgadza się na spotkanie z potencjalnymi teściami. Razem ze swoją ukochaną udaje się do posiadłości Armitage’ów. Jednak w domu Rose panuje niezwykle dziwna oraz napięta atmosfera.

Początkowo Chris zakłada, że rodzice Rose nie akceptują jego koloru skóry. Matka głównej bohaterki, zajmująca się hipnozą, proponuje głównemu bohaterowi sesję z hipnozy, która ma mu pomóc uporać się z nałogiem nikotynowym. Jest to jednak tylko jedno z wielu dziwnych i jednocześnie niepokojących zachowań, z jakimi Chris styka się w rezydencji Armitage’ów. Nie wiadomo, czy ciężka atmosfera panująca w ich domu wynika z niefortunnego wskazania palcem, krzywego spojrzenia, czy też z reakcji na zrobione zdjęcie.

Dodatkowego niepokoju dodaje wiadomość o tym, że w ostatnim czasie w okolicy wielu czarnoskórych straciło życie. Jednak prawda, którą odkrywa, okazuje się jeszcze bardziej przerażająca, niż mógł sobie to wyobrazić. Fabuła filmu nie tylko realnie, od początku do końca, trzyma widza w napięciu, ale również pewne mechanizmy społeczne, które są dobrze nam znane, a jednocześnie zupełnie obce.

Wątek polityczny w filmie Uciekaj!

Prawdziwy horror w filmie Uciekaj! stanowi jego poprawność polityczna. Produkcja ukazuje relacje między białoskórą oraz czarnoskórą społecznością. Brutalnie obnaża rasizm, ksenofobię oraz hipokryzję współczesnego społeczeństwa. Obecnie uważa się bowiem, że znana nam równość społeczna jest jedynie “utopią”. Film ten porusza jedną z najważniejszych kwestii społecznych, jaką jest bez wątpienia rasizm. Mimo iż minęło już wiele lat od zniesienia niewolnictwa, nadal osoby czarnoskóre traktowane są niczym “gorszy sort”. Film ten w niezwykle doraźny i brutalny sposób pokazuje, że Amerykanie absolutnie nigdy nie uwolnią się od tematyki rasizmu.

Właśnie takie zderzenie “dwóch światów” ukazuje niezrozumiałe i niczym nieuzasadnione “poczucie wyższości” białej społeczności. Jednym słowem, mimo zniesienia niewolnictwa, które miało miejsce wiele lat temu, nadal czarnoskórą społeczność na zasadach mocno zbliżonych do “taniej siły roboczej’, której równość należy się jedynie z pozoru.

Film Uciekaj! – nasza recenzja

Obok nawiązania do społecznych problemów, film Uciekaj! ma także ciekawy, satyryczny wydźwięk, którego trudno szukać w większości horrorów. Owszem, film ten rozpoczyna się dość topornie, co może zniechęcić i rozczarować widza. Jednak warto “przebrnąć” przez pierwsze minuty, aby zobaczyć nie tylko stopniowo rozwijającą się akcję, ale przede wszystkim zakończenie filmu, które mocno odbiega od dobrze znanych zasad tego gatunku. Horror, który początkowo zapowiadał się jako inteligentny film z dużą dawką humoru, w ostatnich minutach jest po prostu krwawym, typowo amerykańskim filmem grozy, jednym z wielu jemu podobnych.

Warto zauważyć, że debiut Peel’a charakteryzuje się niezwykle oryginalnym i jednocześnie nietuzinkowym scenariuszem. Jest nie tylko inteligentny, ale również idealnie balansuje pomiędzy grozą a komizmem. Dodatkowo konwencja filmu Uciekaj! jest wyjątkowo zabawna. Tę produkcję można określić za pomocą trzech przymiotników – groteskowa, niepokojąca oraz klimatyczna. Bez wątpienia reżyser, Jordan Peele, jest mistrzem w umiejętnym utrzymaniu zainteresowania widza aż do ostatnich minut filmu.

Fot. screen z trailera filmu na YouTube