Zanim się pojawiłeś – typowy wyciskacz łez

zanim się pojawiłeś recenzja filmu

Są takie produkcje filmowe które potrafią złamać nawet największych twardzieli. Takie, które sprawiają, że miękną wszyscy – tak fani komedii romantycznych, jak i entuzjaści filmów wojennych. Jednym z nich jest “Me Before You” czyli po polsku “Zanim się Pojawiłeś” 2016 roku, będący zarazem kinowym debiutem i najbardziej znanym dziełem Brytyjki Sharrock Thea.

Zanim się Pojawiłeś streszczenie

Scenariusz i streszczenie

Film oparty został na powieści o tym samym tytule, autorstwa Jojo Moyes. Co niezwykle ważne i stosunkowo rzadkie w przypadku adaptacji kinowych – za scenariusz odpowiada sama autorka książki. W domyśle ma to gwarantować jak największą spójność z pierwowzorem.

Czy tak jest w istocie? Cóż, nim przejdziemy do filmu – warto zwrócić uwagę właśnie na materiał źródłowy. Tytuł Jojo Moyes jest w swoich założeniach do bólu oklepanym melodramatem, chociaż ma w sobie coś co go wyróżnia na tle pozostałych. Autorce bowiem udało się wpuścić sporo świeżego powietrza do tematu, który przecież niejeden czytelnik przerabiał już wiele razy. Tym czymś jest przede wszystkim spora dawka humoru oraz bardzo interesująco zarysowani bohaterowie. 

Pisząc scenariusz zawarta została spora dawka właśnie tych cech za które fani pokochali książkę, co w połączeniu z talentem reżyserskim Sharrock Thea dało calkiem przyzwoite rezultaty. 

Mamy więc najbardziej klasyczny przepis na melodramat – małe miasteczko, skromna dziewczyna Lou (Emilia Clarke) oraz bogaty, przystojny młodzieniec Will (Sam Claffin). Wspomniany bohater żył pełnią życia – podróżował, podrywał dziewczyny, bawił się. Czas przeszły jest tu nieprzypadkowy – Will zostaje sparaliżowany w wypadku. Lou to z kolei archetyp filmowej dziewczyny z małego miasteczka. Naiwna, może lekko zakompleksiona, nienauczona jak czerpać z życia pełnymi garściami. Niestety i jej los nie oszczędził. Bohaterka traci bowiem pracę i musi jak najszybciej znaleźć nowe zajęcie. 

Will potrzebuje opiekunki, Lou szuka możliwości zarobku. W ten sposób obydwoje trafiają na siebie, dziewczyna zostaje opiekunką sparaliżowanego mężczyzny. Matka Willa wybrała ją, mimo braku doświadczenia, z ważnego powodu. Will bowiem zamierza poddać się zabiegowi eutanazji. Jego rodzicielka liczy, że młodziutka, ale pełna naturalnego ciepła Lou przywróci mu chęć do życia. 

Dalsze losy są takie jak można by się spodziewać. Bohaterka postanawia pomóc młodemu chłopakowi i stara się wpłynąć na jego decyzję. Początkowo rzecz jasna na jaw wychodzą różnice wynikające z dotychczasowego trybu życia, ale do czasu. Z biegiem czasu, obydwoje poznają się coraz lepiej, widz ogląda jak miarowo rodzi się między nimi uczucie. 

Film oczywiście nie odniósłby sukcesu, gdyby nie znakomita reżyseria Sharrock Thea. Jak pokazuje opis – sama fabuła nie jest może szczególnie oryginalna, ale właśnie talent Sharrock oraz scenariusz Jojo doskonale tutaj zapracowały. Znakomicie wplecione elementy humorystyczne oraz te które wyciskają z odbiorcy łzy sprawiają, że przez film przechodzimy naturalnie, pozwalamy się oddać wydarzeniom na ekranie.

Ogromna w tym zasługa głównych bohaterów. Słodka, naturalna, ludzka i pełna ciepła Lou gra tak, że widz najchętniej sam by się wtulił i wyżalił. Sarkastyczny, nieco melancholijny Sam też ostatecznie okazuje się być kimś, kim z początku się nie wydawał. 

W ten sposób powstaje znakomita mieszanka dramatu i komedii, sprawnie napisana przez reżyserkę oraz scenarzystkę. Dzięki temu widz ogląda kino ciekawe i poruszające. 

Obsada

W głównej obsadzie znajdziemy następujących aktorów:

 • Emilia Clarke, odtwórczyni głównej roli – Lou Clark
 • Sam Clafin, główny bohater – Will Traynor
 • Janet McTeer, matka bohatera – Camilla Traynor
 • Charles Dance, ojciec bohatera – Stephen Traynor
 • Brendan Coyle, ojciec bohaterki – Bernard Clarke
 • Stephen Peacocke, lekarz/fizjoterapeuta, Nathan

Filmy podobne do Zanim się Pojawiłeś

Jak już było wspominane, same założenia nie są niczym nowym. Filmów z motywem miłości między dwójką kochanków pochodzących z różnych środowisk, którzy z różnych, często dość dramatycznych, powodów trafiają na siebie, było już co najmniej kilka. Zaliczyć można do nich poniższe produkcje:

 • Szkoła Uczuć (2002) reż. Adam Shankman
 • Najdłuższa Podróż (2015) reż. George Tillman Junior
 • Horyzont Uczuć (2019) reż. Tim Trachte
 • I że cię nie opuszczę (2012) reż. Michael Sucsy
 • P.S Kocham Cię (2017) reż. Richard LaGravenese
 • Za wcześnie umierać (1991) reż. Joel Schumacher

Zanim się pojawiłeś – gdzie obejrzeć?

Po takiej zachęcie zapewne pojawia się w głowie pytanie na temat filmu – gdzie go obejrzeć? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie jest gdzie oglądać. W Polsce dostępny jest na kilku platformach. Przede wszystkim zobaczymy go w serwisie Netflix. Oprócz tego wykupić dostęp można także za pośrednictwem popularnego usługodawcy Player. Oprócz tego, pojawił się w ofercie HBO Max, które od niedawna jest dostępne na terenie naszego kraju. Pozostałe miejsca to AppleTV oraz Play Now. Można go również wypożyczyć za pomocą Polsat Box Go. 

Produkcja, której premiera miała miejsce w 2016 roku to naprawdę dobre kino. Spodoba się każdemu, niezależnie od kinowych preferencji. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest to kolejny przykład na to, że dobre filmy podobają się niezależnie od reprezentowanego gatunku.