Driss opiekuje się niepełnosprawnym Philippem w filmie Nietykalni

Nietykalni – refleksja na temat niepełnosprawności i opieki: kto komu pomaga?

Niepełnosprawność pojawia się w wielu filmach. Czasami bywa głównym tematem, ale najczęściej występuje jako wątek poboczny. To sprawia, że widzowie nie zawsze zwracają na niego uwagę. Dlatego filmy, w których fabuła toczy się wokół życia codzienności osoby niepełnosprawnej zapada na długo w pamięć. W ostatnich latach ogromną popularnością cieszyła się francuska komedia Nietykalni. Na czym polega jej fenomen?

O czym opowiada film Nietykalni?

Nie od dziś wiadomo, że francuskie kino potrafi bawić i wzruszać. Twórcy z tego kraju jak nikt inny potrafią w lekki sposób przekazać ważne wartości. Film Nietykalni również łączy w sobie elementy humorystyczne i tragiczne. To sprawiło, że pokochały go miliony widzów na całym świecie. O czym opowiada francuski film o sparaliżowanym Nietykalni 2011? Jest to film o niepełnosprawnym milionerze, który zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka, który właśnie wyszedł z więzienia. Początkowo zderzenie dwóch różnych światów staje się przyczyną wielu nieporozumień i konfliktów, które mogą rozbawić widza. Jednak z czasem mężczyźni się zaprzyjaźniają i przekonują, że wiele mogą się od siebie nauczyć.

Dlaczego “nietykalni”?

Wiele osób zastanawia się nad sensem francuskiego (również i angielskiego) tytułu Intouchables w znaczeniu filmu o sparaliżowanym i niepełnosprawnym milionerze. Taka osoba nie jest w stanie przeżyć bez dotyku innej osoby. Dlaczego więc Nietykalni? W tej sytuacji nie można jednak brać znaczenia słowa dosłownie. Tak naprawdę każdy z bohaterów filmu stał się nietyklany poprzez wykluczenie ze społeczeństwa. Philippe w wyniku wypadku, który spowodował trwałe kalectwo, został zamknięty w czterech ścianach i bał się kontaktu z innymi. Z kolei Driss był brutalny i agresywny, a jego pochodzenie również w pewnien sposób go napiętnowało.

Nietykalni – komedia czy dramat?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy francuski film Nietykalni to komedia czy dramat. W trakcie seansu z pewnością będziemy świadkami wielu zabawnych sytuacji. Francuzi są mistrzami humorystycznego przedstawiania życiowych scen. Z pewnością każdego rozbawi postawa oraz wypowiedzi Drissa – chłopaka z przedmieścia opiekującego się milionerem. Znakomitym kontrastem dla wygadanego i nieobytego mężczyzny jest dystyngowany i bogaty arystokrata Philippe. Zderzenie tych dwóch światów sprawia, że francuski film o niepełnosprawnym, mimo tragedii, bawi do łez.

Nie zapominajmy jednak o głównym temacie filmu, czyli opiece nad niepełnosprawnym. W trakcie oglądania możemy się przekonać, z jakimi dramatami mierzy się na co dzień taka osoba. Co prawda większość z nich jest przedstawiona w sposób humorystyczny. Jednak codzienne życie sparaliżowanego meżczyzny może być pasmem wielu rozczarowań. Część z nich może rozbawić widza, ale po seansie przychodzi gorzka refleksja nad życiem takiej osoby. Nie tylko Philippe przeżywa codzienne dramaty. Życie Drissa również nie jest łatwe! Czarnoskóry imigrant z Senegalu nie jest traktowany na równi z Francuzami, a pobyt w więzieniu mu tego nie ułatwia. Do Philippe przychodzi jedynie po podpis, aby dostać zasiłek. Jednak niechciana praca okazuje się nie tylko świetnym źródłem pieniędzy, ale też cenną lekcją.

Nasza recenzja filmu Nietykalni

Francuski film Nietykalni z pewnością zasługuje na pochwały krytyków i zachwyt widzów. W trakcie seansu widz, podobnie jak Driss podczas pracy u milionera, może się wiele nauczyć. Francuzi opanowali do perfekcji dawanie lekcji w humorystyczny sposób. Mocnymi stronami filmu Nietykalni są świetnie dobrana obsada, muzyka oraz scenariusz skłaniający do refleksji nad życiem osoby niepełnosprawnej. Pewnie o wielu rzeczach i sytuacjach zdrowa osoba nie byłaby w stanie wcześniej pomyśleć. Jednak mimo trudnego tematu i wielu nieprzyjemnych sytuacji, film nie jest dołujący. Tak naprawdę może podnieść na duchu i poprawić humor, a przy okazji wzbogacić o nowe doświadczenia. Dlatego jeżeli ktoś jeszcze nie oglądał filmu Nietykalni, powinien jak najszybciej to nadrobić. Warto również pamiętać, że tę historię napisało samo życie.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube

More Stories
Sean Penn w filmie Mystic River
Rzeka tajemnic – każdy ma jakiś mroczny sekret