O północy w Paryżu – komedia intelektualna Woody’ego Allena

Inez i Gil w filmie O północy w Paryżu

Woody Allen to reżyser tak charakterystyczny, że nawet laik rozpozna tę postać. Urodzony w 1935 roku Allen słynie ze specyficznego poczucia humoru oraz z nieszablonowego patrzenia na świat. Jego życiowe obserwacje, przełożone na ruchome obrazy, od wielu lat przyciągają widzów, którzy od kina wymagają czegoś więcej. W zasadzie jego twórczość w telegraficznym skrócie można podzielić na fazę fascynacji Nowym Jorkiem oraz fazę zauroczenia się Europą. Każdy miłośnik sztuki filmowej doskonale zna dzieła tego mistrza. Jego filmy można kochać do szaleństwa lub darzyć szczerą nienawiścią. Początki swej kariery sam skwitował: “Mój pierwszy film był tak zły, że w siedmiu stanach zastąpiono nim karę śmierci”.

Inspiracje Woody’ego Allena

Trzeba powiedzieć wprost: w filmach Woody’ego Allena można znaleźć wiele wątków z jego życia osobistego. Czasami odnosi się wrażenie, że Allen opisuje i gra samego siebie. Kobiety, które pojawiały się w prywatnym życiu reżysera, mogły odnaleźć swoje odbicia w filmowych klatkach. Ale inspiracją były też najwspanialsze europejskie miasta, takie jak Barcelona, Londyn, Rzym i Paryż. Stolica Francji znalazła swoje odzwierciedlenie w filmie O północy w Paryżu. Dla każdego turysty noc w Paryżu to prawdziwa magia i niezapomniane chwile – nic dziwnego, że fala fascynacji tym niezwykłym miastem spadła na Woody’ego Allena. Romantyczna komedia intelektualna łączy się w tym przypadku z czymś w rodzaju science-fiction. Nie każdy film o miłości w Paryżu funduje widzom tak zaskakującą podróż w czasie. Bo tego z pewnością nie spodziewali się bohaterowie filmu – Gil i Inez.

Zakochana para młodych Amerykanów udaje się w podróż do miasta kojarzonego ze sztuką i z miłością. Problem zaczyna się gdy Gil, dobrze zarabiający scenarzysta w Hollywood, nagle odkrywa drzemiące w nim pasje i ambicje. Właśnie w środku nocy, o 12 w Paryżu zaczynają się dziać rzeczy nieprawdopodobne. W niewyjaśniony sposób Gil wpada w artystyczny światek lat 20. XX wieku. Zderzenie się z bohemą i artystami takimi jak Salvador Dali o północy w Paryżu budzi w nim młodzieńcze pragnienia. Czy nocą, o północy w Paryżu, Hemingway odmieni jego życie na zawsze?

Gwiazdorska obsada filmu O północy w Paryżu z pewnością zapracowała na międzynarodowy sukces tego filmu. Obsada to same znane nazwiska: Owen Wilson jako Gil Pender, Marion Cotillard jako Adriana, Michael Sheen jako Paul Bates oraz Carla Bruni jako przewodniczka po muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje muzyka z filmu O północy w Paryżu. Wnikliwi obserwatorzy dostrzegą liczne nawiązania do sztuki w filmie O północy w Paryżu – “cytaty” z Moneta (celowe zabiegi kompozycji kadrów przywodzące na myśl znane obrazy impresjonistów).

O północy w Paryżu – ciekawostki

W filmie zagrała modelka Carla Bruni. Włoszka jest także piosenkarką. W czasie kręcenia filmu była już żoną prezydenta Francji. Reżyser filmu O północy w Paryżu- Woody Allen tak bardzo zakochał się w tym mieście, że powiedział: “Gdybym nie mieszkał w Nowym Jorku, mógłbym żyć w takim miejscu jak Paryż”. Fani filmu swoją podróż do Paryża planują według miejsc, które miał odwiedzić Gil, na deser zostawiają sobie wizytówkę stolicy Francji, jaką jest oblegana przez turystów Wieża Eiffla.

Nasza recenzja filmu O północy w Paryżu

Woody Allen to niekwestionowany mistrz kina – wybitny reżyser, scenarzysta oraz aktor. W życiu prywatnym bywa skandalistą, a skandale zwyczajowo dotyczą kobiet, z którymi się wiąże, oraz rodziny. Ameryka zaczyna rzucać się ze swoimi pazurami na Allena i drapie jego twórczość, głównie pod wpływem ostatnich oskarżeń. Europa jest reżyserowi dużo bardziej życzliwa i nie zwraca uwagi na problemy osobiste Allena. Być może Woody Allen swego czasu prawdziwie pokochał Europę, za co odwdzięczyła mu się w ostatnim czasie. Bo film taki jak “O północy w Paryżu” mógł powstać wyłącznie we Francji – jakakolwiek inna wersja z akcją w Ameryce nie dałaby takiego efektu, gdyż najsłynniejsza bohema tamtych czasów gnieździła się właśnie w Paryżu. Każdy, kto interesuje się sztuką i literaturą, doskonale odnajdzie się w tym filmie i osobiście wda się w relacje z największymi artystami, których zna cały świat. Osoby, które niekoniecznie gustują w takiej tematyce, z pewnością pokochają aktorską grę. Owen Wilson to twarz wielu filmów komediowych “made in USA”. Recenzja filmu O północy w Paryżu nie może być inna niż pozytywna – słowo “polecam” wypowie każdy, kto widział ten film. Na Woody’ego Allena spadła Nagroda Akademii Filmowej (Oscar) za najlepszy scenariusz oryginalny oraz nominacja za najlepszą reżyserię.

Gdzie zobaczyć film O północy w Paryżu?

Z powodu stanu epidemii w Polsce i na świecie, nie ma co liczyć na seanse w kinach – w przypadku filmu z 2011 roku chodziłoby raczej o kina studyjne. Obecnie film można wyszukać w internecie w sposób legalny za pomocą filmowych serwisów (typu VOD), w płatnych telewizjach internetowych lub można zamówić film (bez licencji do publicznego odtwarzania) z dostawą do domu. Każdy, kto jest fanem Woody’ego Allena znajdzie ten film bez problemu. Film może przyczynić się do spontanicznego planowania wycieczki do Paryża i przywróci wspomnienia tych, którzy w Paryżu już byli.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube