Pulp Fiction – film, w którym za każdym razem odkrywasz coś nowego

Mia Wallace i Vincent Vega tańczą twista w filmie Pulp Fiction

Pulp Fiction to kultowy film z 1994 roku. Widzami miota kryminalny światek Los Angeles, w którym brutalne migawki z życia kryminalistów przeplatają się z mocno ironicznym poczuciem humoru. Reżyser Pulp Fiction, Quentin Tarantino, skierował oczy całego świata na kino niezależne. Nigdy wcześniej w historii żaden film niezależny nie osiągnął międzynarodowej popularności na tak ogromną skalę. Za popularnością przywędrował sukces o charakterze komercyjnym. Genialny i oryginalny scenariusz został jednak na samym początku odrzucony przez TriStar Pictures, co dowodzi tego, że prawdziwa sztuka filmowa czasem musi szukać wizjonerów. Przy peanach nie można pominąć znaczenia, jakie miała w filmie Pulp Fiction obsada: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman oraz Bruce Willis. Film Pulp Fiction uczynił z Tarantino w zasadzie żywą legendę światowego kina. Thurman stała się muzą i ulubioną aktorką Tarantina, a Travolta (gwiazda kina lat 70.) pokazał swą mistrzowską formę i wrócił w aurze wielkiej sławy na duże ekrany.

Wielowątkowość filmu Pulp Fiction

Sama fabuła filmu w żaden sposób nie jest uporządkowana. Reżyser wodzi widzów za nos, przerzucając ich z wątku do wątku, bez żadnej chronologii wydarzeń. Widzowie jednak nie są tą manipulacją rozdrażnieni – oni chcą przeżywać perypetie dwóch płatnych zabójców i podziwiać niekonwencjonalną urodę, którą prezentuje w filmie Pulp Fiction Mia Wallace (Uma Thurman). Przerzucanie widza od akcji do akcji nie było zabiegiem nieudolnym, lecz procesem świadomym, przez co film zyskał miano postmodernistycznego arcydzieła. John Travolta w Pulp Fiction odgrywa rolę gangstera Vincenta Vegi, któremu pod “opiekę” została przydzielona Mia. Cytaty z Pulp Fiction wielu kinomaniaków zna po prostu na pamięć. O kunszcie filmu świadczy też fakt, że telewizyjne konkursy o wiedzy ogólnej dość często badają wiedzę uczestników, zadając pytania, np. “na czym wisiał zegarek Butcha w Pulp Fiction?”.

Czy wiesz, jak mówi się na “ćwierćfunciaka z serem”, czyli najlepsze sceny z Pulp Fiction

Scena z ćwierćfunciakiem z serem to poniekąd podsumowanie podróży Vincenta po Europie, gdzie zauważa bawiące go różnice w nazewnictwie, w tym przypadku dotyczące burgera lubianego przez gangsterów. “Royal z serem” – takiej europejskiej nazwy nie odgadł jego partner w zbrodni, Jules Winnfield. Kolejną kultową sceną cytowaną przez kinomaniaków na całym świecie, jest rzucenie cytatem z Księgi Ezechiela (Ezechiel 25-17), który Jules wypowiada zawsze przed wykonaniem “krwawej roboty”, gdyż słowa te wywierają ogromne wrażenia na jego ofiarach. Jedno jest pewne: ten, kto słyszał, jak gangster złowieszczo miota biblijnym cytatem, nie znajduje się już wśród żywych. Najpopularniejsza scena z Pulp Fiction – twist, to konkursowy taneczny numer, który zaowocował nagrodą dla Mii i Vincenta. Nie sposób jednak w tak wielowątkowej historii wytypować wszystkich najlepszych scen.

O co chodzi w tańcu Mii i Vincenta – ciekawostki filmowe Pulp Fiction

Jack Rabbit Slim’s to restauracja stylizowana na klasyczne kino w Hollywood – to właśnie tutaj odbywa się konkurs twista. Tarantino inspirował się filmem Amatorski gang, ale choreografię ułożył John Travolta, który miał wcześniejsze doświadczenia w filmach, w których to taniec odgrywał główne role. Dla Umy Thurman scena z twistem była na początku dość trudna i kłopotliwa, ale dzięki znakomitemu tancerzowi udało się stworzyć jedną z najbardziej kultowych filmowych scen wszech czasów. To właśnie taniec Mii i Vincenta stał się wizytówką filmu Pulp FIction.

Pulp Fiction – recenzja

Film powstał 27 lat temu – ogląda się go z takim samym zakręceniem i zaangażowaniem w 2021 roku, jak i w czasie jego legendarnej już premiery. Dość często można usłyszeć, że film wpisał się w kanon popkultury, ale pomimo ogromnej popularności, nie można odebrać mu etykiety filmu offowego. Sam Quentin Tarantino nigdy nie przyznawał się do tego, że tworzy kino dla mas. Fani od wielu lat usiłują rozwikłać niektóre filmowe tajemnice (np. walizka w Pulp Fiction), kupują filmowe gadżety (np. portfel z Pulp Fiction) i zastanawiają się, jakim właściwie człowiekiem był Zed z Pulp Fiction. Ten film to pozycja obowiązkowa, która nie zejdzie z TOP światowego kina jeszcze przez wiele lat. Każdy, kto interesuje się kinem, powinien znać ten film.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube