Ojcowie i córki – wzruszający film o zmaganiach z samym sobą

Amanda Seyfried w filmie Ojcowie i córki

Film Ojcowie i córki (Fathers and Daughters) został wyprodukowany w 2015 roku. Na ekranie w głównych rolach można zobaczyć takie gwiazdy, jak Russell Ira Crowe, Amandę Seyfried oraz Kylie Rogers. Oprócz nich w filmie Ojcowie i córki w obsadzie znalazły miejsce takie gwiazdy, jak Aaron Paul, Diane Kruger, Jane Fonda, Quvenzhané Wallis, Octavia Spencer, Bruce Greenwood, Janet Mcteer oraz Kylie Rogers. Fabuła filmu została oparta na scenariuszu z 2012 roku napisanym przez Brada Descha. Istnieje pewien ciekawy paradoks dotyczący tego filmu. Już po premierze, Ojcowie i córki zbierał głównie negatywne opinie ze strony krytyków, jednak widzowie oceniali go w dużej mierze pozytywnie. W trakcie całej dystrybucji film zarobił około osiemnastu milionów dolarów. Reżyserem filmu jest Gabriele Muccino.

Film Ojcowie i córki – streszczenie

Na wstępie warto zauważyć, że ten film jest w zasadzie typowym “wyciskaczem łez”. Jake Davis, w którego wciela się Russell Crowe, nagrodzony Pulitzerem, wybitny pisarz, przechodzi załamanie nerwowe, które spowodowane jest wypadkiem samochodowym. W jego wyniku zginęła żona Jake’a, a on został sam z pięcioletnią córeczką, Katie (w tej roli Kylie Rogers). Niestety w wyniku tragedii stan zdrowia Jake’a pogorszył się do tego stopnia, że nie był on w stanie zajmować się dzieckiem, mimo miłości ojca do córki. Nie będąc w stanie otrząsnąć się po stracie, przeszedł załamanie nerwowe. W wyniku tego opiekę nad Katie przejęli członkowie najbliższej rodziny. Po latach, już jako dorosła kobieta, Katie, grana przez Amandę Seyfried, podjęła próbę odbudowania zerwanej więzi z ojcem oraz “odzyskania” straconych lat.

Film Ojcowie i córki opowiada skomplikowaną relację ojca i córki spowodowaną przez stratę ukochanej żony i matki. To przede wszystkim historia opowiadająca o trudnej próbie nadrobienia wielu straconych lat, a także o ponownym odzyskiwaniu zaufania, co jak wiadomo, jest niezwykle trudne. W filmie przedstawione są losy Jake’a, popularnego i zdolnego pisarza, uznanego w swoim środowisku, który w prywatnym życiu został poddany niezwykle trudnej, a przede wszystkim bolesnej próbie. Lata rozłąki z córką przyczyniły się silnej samotności Jake’a, mocno skomplikowały również dzieciństwo jego córki. Mimo to, po latach rodzina próbuje ponownie się scalić. Wielką niewiadomą jest jednak fakt, czy dorosła kobieta będzie w stanie odbudować i nawiązać od nowa relację z własnym ojcem.

Wątek psychologiczny w filmie Ojcowie i córki

Film Ojcowie i córki posiada niezwykle ciekawą fabułę z psychologicznego punktu widzenia. Okoliczności, w jakich w wypadku samochodowym ginie matka Katie, dość jasno sugerują widzowi, jakoby to Jake chciał zamordować żonę. Pisarz, w trakcie trwania fabuły, okazuje się bowiem psychicznie niezrównoważony. Jest on całkowicie niezdolny do odpowiedniego funkcjonowania w sytuacjach silnie stresowych. Jego słaba psychika finalnie doprowadza go do rozdzielenia z córką. W filmie jednym z głównych wątków są sytuacje związane z ogólnie pojmowanym poczuciem winy. Finalnie doprowadza ono do próby zastąpienia zmarłej siostry jej nieletnią córką, co delikatnie mówiąc, nie stanowi najzdrowszego rozwiązania. W wyniku tragedii, jaką niewątpliwie była utrata matki oraz rozdzielenie z ojcem, Katie wyrasta na kobietę, która cierpi na chroniczną awersją do miłości. Doprowadza to do tego, iż kobieta”karze się”, obcując z mężczyznami bez względu na miejsce czy okoliczności. Pojawia się też wątek dziewczynki, która została mocno skrzywdzona przez los. Katie chce być w związku z Cameronem i mimo uczucia, którym go darzy, nieustannie go zdradza. Finalnie doprowadza to do zerwania – kobieta próbuje odzyskać ukochanego, udaje się do jego mieszkania, gdzie zastaje go w niedwuznacznej sytuacji z inną kobietą.

Nasza recenzja filmu Ojcowie i córki

W sieci pojawiają się opinie, jakoby film Ojcowie i córki był wyrazem braku umiaru u reżysera – tę kwestię należy nieco rozwinąć. Zarzuca się mu nieumiejętność stworzenia delikatnych charakterystyk głównych bohaterów, przez to nie daje się widzom możliwości, aby poznali ich bliżej. Produkcja od pierwszej do ostatniej minuty brutalnie “raczy” widza dramatem, pozbawionym odrobiny finezji czy wyczucia. Prawdą jest, że w filmie Ojcowie i córki, zamiast rozpalać żądzę wiedzy u widza, reżyser, opowiadając historię, woli od razu “stawiać kawę na ławę”.

Zarzuty stawia się także aktorom: mimo iż dobrano naprawdę ciekawą i utalentowaną plejadę gwiazd, nie są oni w stanie  się obronić, choć widać, że starają się grać na możliwie najwyższym poziomie. Jednak zapewne każdy widz odniesie wrażenie, że ich talent jest brutalnie “miażdżony” przez reżysera filmu. Warto jeszcze nadmienić, że sama fabuła tego filmu opowiadana jest w nieco chaotyczny sposób podzielony na segmenty: na ekranie przeplata się przeszłość ojca i córki z teraźniejszością i przyszłością Katie, co nie każdemu kinomaniakowi może odpowiadać. Mimo to warto wypracować sobie własną opinię o filmie Ojcowie i Córki. Gdzie go można obejrzeć? Film jest obecnie dostępny na wielu platformach streamingowych, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem dla siebie dogodnej opcji.

Fot: screen z trailera filmu na YouTube