Kadr z filmu dokumentalnego Ostatni górale

Ostatni Górale – film, który zaskakuje

Oglądając film Ostatni Górale trudno oprzeć się wrażeniu, jakby śledziło się losy ludzi żyjących w zupełnie innym świecie. Zachwyca nie tylko przyroda i jej piękne ujęcia w wysokiej rozdzielczości, ale również wyjątkowość górali – ich życie znacznie różni się od tego, które tak dobrze znamy. Dlatego też produkcja pozwala nam poznać codzienność ludzi, którzy poświęcili swoje życie górskim szlakom i którzy postanowili stawić czoła wszystkim gwałtownym zmianom pogody oraz trudnej pracy będącej nieodłączną częścią każdego ich dnia. Co sprawiło, że film dokumentalny Ostatni Górale zyskał tak duże uznanie krytyków i zachwycił widzów na całym świecie?

Ostatni Górale – o czym opowiada film?

Film przedstawia portrety kilku polskich górali, którzy jako jedni z nielicznych zdecydowali się na kontynuowanie tradycji swoich przodków, a ich życiem stały się góry. Polska, którą możemy zobaczyć na ekranie, zapiera dech w piersiach pięknymi widokami – soczyście zielone lasy, przezroczyste rzeki i błękitne jeziora to tylko jedne z niewielu krajobrazów ukazanych w filmie. Bardzo dużym plusem produkcji jest także próba lepszego zrozumienia takich osób jak górale. Ciekawe wypowiedzi poszczególnych ludzi w połączeniu z pokazaniem najważniejszych symboli góralskiej kultury pozwalają widzom na dostęp do niezwykłej wiedzy o grupie etnicznej, która w ostatnich latach staje się coraz mniej liczna.

Co jest takiego wyjątkowego w filmie Ostatni Górale?

Chcąc lepiej poznać takie osoby, jak górale, film dokumentalny okazuje się jednym z najbardziej skutecznych sposobów na bliższe przyjrzenie się regionalnym tańcom, śpiewom i codziennej pracy. Producenci nie starali się przy tym koloryzować rzeczywistości – Ostatni Górale narzekają na przenikające zimno, silny wiatr oraz na nagłe załamania pogody. Uciążliwa jest także sama ich praca w górach. Do niektórych miejsc można dotrzeć jedynie pieszo lub konno, co znacznie komplikuje wykonywanie codziennych obowiązków. Przedstawienie tak realnego sposobu ich życia sprawia, że zapominamy o micie, który często towarzyszy góralskiej codzienności – niejednokrotnie wyobrażamy ją sobie jako niemalże idylliczną, pełną sielanki i podążania za piękną naturą. Ukazując taką grupę etniczną, jak górale, film rozlicza się z nieprawdziwymi pogłoskami, skupiając się na tym, by jak najlepiej udokumentować wszystkie codzienne rytuały osób mieszkających w górach.

Dlaczego „Ostatni Górale”?

Wraz z szybko rozwijającym się światem coraz częściej zanikają miejsca cechujące się własną tożsamością. Górale taką tożsamość mają bardzo silną – ich regionalizm oraz chęć zachowania tradycji szanowanych od pokoleń to jedne z najważniejszych misji ich życia. Tego typu filmy utrwalają tę kulturę, pokazując wszelkiego rodzaju instrumenty używane do folklorystycznych utworów czy piękne, pełne kolorów stroje. Nie mniejsze znaczenie mają tańce, które w przypadku górali okazują się wyjątkowe i zachwycają już od pierwszych kroków. Warto przy tym wspomnieć, że górale posługują się także bardzo charakterystycznym językiem – dopracowane pod każdym względem obraz i dźwięk filmu to gwarancja jak najlepszego poznania tej świetnie zachowanej kultury.

Decydując się na film Ostatni Górale, “gdzie obejrzeć” jest częstym pytaniem towarzyszącym przyszłym widzom. Pocieszyć może fakt, że film cechuje się dużą dostępnością – aby móc cieszyć się seansem, wystarczy wygodny fotel lub sofa, ciepła kawa czy herbata oraz strona internetowa, która umożliwi nam obejrzenie dokumentu w wysokiej rozdzielczości. Jeśli chcesz przenieść się na dłuższą chwilę do całkiem innego świata, który jak się okazuje, jest całkiem niedaleko, zobacz Ostatnich Górali – z pewnością zostaną oni w twojej pamięci na bardzo długi czas.

Fot: screen z trailera filmu na YouTube

More Stories
Mia Wallace i Vincent Vega tańczą twista w filmie Pulp Fiction
Pulp Fiction – film, w którym za każdym razem odkrywasz coś nowego