O prostocie w filmie “Amelia”

amelia-film

Amelia to najpopularniejszy na świecie film fabularny francuskiej produkcji. Został wyreżyserowany przez Jean-Pierre’a Jeuneta, a jego oryginalny tytuł to Le fabuleux destin d’Amélie Poulain. Twórcami scenariusza do tego międzynarodowego hitu jest sam reżyser oraz Guillaume Laurant. Francuska premiera Amelii miała miejsce 25 kwietnia 2001 roku. Dziś, ponad 20 lat później, ta wzruszająca komedia romantyczna z nutą dramatu jest nadal chętnie oglądana i z czasem zyskała miano kultowej.

O czym opowiada film “Amelia”?

Amelia to opowieść o introwertycznej dziewczynie, która spędziła dzieciństwo w cieniu diagnozy wady serca, postawionej przez swojego niezbyt czułego ojca oraz śmiertelnego wypadku matki. Kiedy się usamodzielnia, jej życie staje się peanem na cześć prostych przyjemności.

Jako dorosła kobieta, Amelia Poulain zostaje kelnerką w kawiarni Café des 2 Moulins i zamieszkuje niewielkie, ale przytulne mieszkanie, które odgrywa niemałą rolę, zarówno w samym filmie, jak i w życiu Francuzki. Pewnego dnia, Amelia odkrywa pewne puzderko, w którym wiele lat wcześniej, mały chłopiec ukrył cenne dla siebie przedmioty. Dziewczyna odnajduje pierwotnego właściciela pudełka, który zdążył już stać się dorosłym mężczyzną i powodowana ogromnym wzruszeniem, które wywołuje, oddając mu metalową skrzyneczkę, dochodzi do wniosku, że chce nieść ludziom radość.

Film pokazuje zmagania Amelii z tym postanowieniem oraz jej drogę do odnalezienia swojego miejsca na świecie i prawdziwej miłości. Do odkrycia, że życie tak jak jej małe przjemnostki może być… proste.

Obsada

Rolę dwojga głównych bohaterów, czyli Amélie Poulain oraz Nino Quincampoix odtwarzają bardzo znani francuscy aktorzy- Audrey Tautou oraz Mathieu Kassovitz. W filmie pojawiają się także znani na arenie międzynarodowej Jamel Debbouze jako Lucien oraz Dominique Pinon jako Joseph.

Nagrody

Najważniejszymi i najgłośniejszymi wyróżnieniami w historii Amelii  były nominacje do Oscarów w kategoriach:

  • najlepsze zdjęcia,
  • najlepszy film obcojęzyczny,
  • najlepszy oryginalny scenariusz,
  • najlepszy dźwięk.

W rodzimej Francji Amelia otrzymała prestiżową nagrodę Césara jako:

  • najlepszy film,
  • film z najlepszą reżyserią,
  • film z najlepszą muzyką,
  • film z najlepszą scenografią.

W Polsce zdobyła 2. miejsce w głosowaniu publiczności podczas Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Recenzja filmu “Amelia”

Amelia ma w sobie coś z Piotrusia Pana i Alicji w Krainie Czarów. Jest ciepłą, lecz trochę zagubioną dziewczyną, która mimo dorosłego wieku zachowała w sobie dziecięcą naiwność i ciekawość. To jej urok, prostolinijność, drobne dziwactwa i umiłowanie prostych przyjemności sprawiają, że tak wspaniale ogląda się jej pocieszne poczynania i sympatyzuje z wszystkimi decyzjami, planami czy marzeniami.

Nic dziwnego, że Amelia została okrzyknięta najlepszym francuskim filmem. Oprócz wielomilionowej publiczności, od dnia premiery, filmem zachwycali się także krytycy na całym świecie. Pierwszy obraz Jeuneta stał się prawdziwym hitem, a reżyser udowodnił, że potrafi tworzyć dla widzów naprawdę magiczne światy. Gra aktorska to w Amelii mistrzostwo. Tak samo można określić również scenografię, która ukazała Paryż w jeszcze bardziej romantycznym i onirycznym wydaniu niż w rzeczywistości, oraz muzyka Yanna Tiersena- kropka nad i pięknej fabuły.

Amelia to współczesna baśń dla wszystkich, którzy czują się niekiedy wyobcowani w wielkim świecie. Jest pochwałą prostoty, daje nadzieję, rozbraja humorem, zmusza do refleksji i wzrusza. 

Filmy podobne do “Amelii”

Fani Amelii odnajdą w późniejszej kinematografii kilka obrazów, które w jakimś stopniu przypominają lub nawiązują do historii Amelii Poulain.

Jednym z takich filmów jest Duża ryba z 2003 roku, wyreżyserowana przez Tima Burtona. Duża ryba przypomina francuski przebój kolorystyką, a fantazyjną postacią “nie z tego świata” jest tu umierający na raka ojciec głównego bohatera.

Kolejną propozycją może być Moja łódź podwodna z 2010 roku, w reżyserii Richarda Ayoade. Historia opowiada o dwojgu walijskich nastolatków, u których wyobraźnia (tak jak u Amelii) jest sposobem na radzenie sobie z niesprzyjającą rzeczywistością.

Każdy, kto pokochał Amelię, doceni także film Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom, którego premiera miała miejsce w 2012 roku, a wyreżyserował go sam Wes Anderson. To kolejny obraz, w którym nawiązaniem do Amelii jest introwertyzm i dziecięca naiwność bohaterów, nietuzinkowa scenografia oraz ciekawe użycie kolorów jako symboli. Niczym nieskrępowana wyobraźnia, pierwsza miłość i przygoda w leśnej głuszy. Czego chcieć więcej?