Filmy o Jasonie Bourne — oto, co warto o nich wiedzieć

Matt Damon w roli Jasona Bourne

Kim był Jason Bourne? Jest to fikcyjna postać stworzona przez Roberta Ludluma, amerykańskiego pisarza, aktora i producenta. Jest on głównym bohaterem trzech powieści autora – „Tożsamość Bourne’a”, „Krucjata Bourne’a” i „Ultimatum Bourne’a”. Po śmierci autora seria była kontynuowana przez Erica Van Lustbadera. Wówczas powstały takie utwory jak „Dziedzictwo Bourne’a”, „Zdrada Bourne’a”, „Sankcja Bourne’a”, „Mistyfikacja Bourne’a”, „Cel Bourne’a”, „Świat Bourne’a”, „Imperatyw Bourne’a”, „Odwet Bourne’a”, „Przewaga Bourne’a” oraz „Zagadka Bourne’a”. Od momentu pierwszego wydania książek, szybko stały się niezwykle popularne. Do tej pory powstały cztery ekranizacje powieści. W główną rolę wcielał się Matt Damon, w pierwszej ekranizacji Jason Bourne grany był przez Richarda Chamberlaina.

Matt Damon jako Jason Bourne – co warto wiedzieć?

Od 2002 roku w postać Bourne’a wciela się Matt Damon. Stworzony przez Roberta Ludluma, Jason Bourne, szybko stał się absolutnym ulubieńcem widzów. Duży wpływ na popularność filmu wywarła wybitna gra Damona. Uczłowieczył on bowiem agenta CIA. Z maszynki do zabijania zrobił prawdziwego faceta. Warto zauważyć, że sam aktor często zauważa w wywiadach, że filmowa postać towarzyszy mu przez niemal pół życia.

Ciekawostką może być fakt, że Damonowi znacznie lepiej się grało, kiedy film był reżyserowany przez Paula Greengrassa. Połączenie Greengrass – Damon często nazywane jest superduetem. Sam aktor idealnie pasuje do tej roli. Jego młodzieńczy wyraz twarzy połączony z cynizmem i ciężką do zrozumienia szlachetnością stanowi świetne połączenie i jest niezwykle przyjemny w odbiorze.

Jason Bourne – streszczenie filmów z serii

Pierwsza część serii miała swoją premierę w 1988 roku i nosiła tytuł „Tożsamość Bourne’a”. Film opowiada o mężczyźnie, który jedyne, co wie to to, że nazywa się Jason Bourne i potrafi zabijać ludzi z zimną krwią. Został on wyłowiony małym nadmorskim miasteczku Ile de Port Noir i nie pamięta absolutnie żadnych faktów ze swojego życia. Za to doskonale mówi w kilku orientalnych językach, świetnie posługuje się bronią oraz ma pod skórą wszyty mikrochip z numerem konta bankowego w Zurychu. Jego twarz przeszła natomiast skomplikowaną operację plastyczną, co pozwala mu na częste zmiany wyglądu. Warto również zauważyć, że zakończenie filmu zostało tak diametralnie zmienione w porównaniu do książki, że nie sposób było przenieść na ekrany dwóch kolejnych książek.

Kolejne części mocną różnią się od pierwszego filmu z serii. W roli Jasona Bourne’a znów można zobaczyć Mata Damona. Filmy z tym aktorem, często określane są jako „Trylogia Jasona Bourne’a”. Film z 2002 roku nosi tytuł „Tożsamość Bourne’a” i ten film również mocno różni się od książkowej wersji. Początek fabuły jest identyczny jak w wypadku filmu z 1988 roku. Po przybyciu do Zurychu i podjęciu swoich rzeczy ze skrytki, jeden z pracowników banku informuje CIA i policję o przybyciu Bourne’a.

Jason brawurowo uniemożliwia ochroniarzom obławę i ucieka z budynku. Proponuje młodej kobiecie 20 tys. dolarów za odwiezienie go do Paryża. Kobieta bez wahania zgadza się, co powoduje, że sama staje się celem. Rozpoczyna się pościg, którego celem jest nie tylko przeżycie, ale również poznanie tożsamości Bourne’a. Finalnie tożsamość głównemu bohaterowi przywraca Conklin, który opowiada mu o jego misjach.

Jedną z najlepszych części Bourne’a jest bez wątpienia „Krucjata Bourne’a”. W tym wypadku również fabuła filmu została mocno zmieniona. Główny bohater jest ciągle nękany przez koszmary. Jednak nadal nie może przypomnieć swojej przeszłości. Równolegle, jedna z akcji CIA w Berlinie okazała się fiaskiem, w trakcie akcji mającej na celu zdemaskowanie „kreta”, obiekt zginął. Winą obarczają Jasona. Tymczasem główny bohater wraz z ukochaną ukrywali się na drugim końcu świata. Agenci dostają rozkaz eliminacji Bourne’a. Rozpoczyna się pościg, w którego efekcie, w ramionach Jasona ginie jego ukochana Marie. Matt Damon – Jason Bourne postanawia się zemścić. Udaje się do Berlina, aby zgładzić głównego winowajcę. W wyniku strasznych wydarzeń powoli powraca mu pamięć związana z tym miastem.

Najnowszy film „Jason Bourne” jest jak dotąd ostatnią częścią trylogii. Niemal każda recenzja tej części jest niezwykle pochlebna. W tej części, w przeciwieństwie do poprzednich, tożsamość głównego bohatera jest mu doskonale znana. Fabuła skupia się wokół ojca głównego bohatera, którego tożsamość pragnie poznać Bourne. Warto zauważyć, że odkrycie prawdy o własnym ojcu zajmuje mu zaledwie jeden dzień. W ostatniej części trylogii Matt Damon wygłasza zdecydowanie najmniej kwestii.

Ciekawostki o filmach z Jasonem Bournem

Pierwotnie główną rolę w pierwszej części filmu proponowano Bradowi Pittowi, jednak finalnie zdecydował się na udział w innej produkcji. Rozważano również takich aktorów jak Russell Crowe, Matthew McConaughtey czy Sylvester Stallone. Po pierwszej części filmu Matt Damon zgodził się powrócić przed kamery pod warunkiem, że reżyserem drugiej i trzeciej części filmu będzie jego przyjaciel, Paul Greengrass.

Filmy kręcone były w przeróżnych miejscach, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Przykładowo zdjęcia do trzeciej części – „Jason Bourne” były kręcone w Las Vegas (Nevada, USA), Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA), Herndon i McLean (Wirginia, USA), Dolinie Krzemowej (Kalifornia, USA), Berlinie (Niemcy), Santa Cruz de Tenerife (Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania), Rzymie (Włochy), Londynie, Watford i Leavesden (Anglia, Wielka Brytania), a także na Islandii. Mimo iż akcja filmu dzieje się również w stolicy Grecji, z uwagi na brak ulg podatkowych dla twórców filmowych w tym kraju, Ateny zostały zagrane przez hiszpańską Teneryfę. Także nie brak ciekawych faktów jeśli chodzi o wyścigi samochodowe. Między urzędnikami a filmowcami doszło bowiem do porozumienia, na mocy którego sceny mogły być nagrywane od północy do świtu w Las Vegas.

Czy Jason Bourne jeszcze powróci na duży ekran?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jason Bourne powróci na duże ekrany, jednak nie będzie to już ekranizacja powieści o losach bohatera. Nadal nie jest jednak jasne, kiedy można się spodziewać powrotu jednego z najbardziej charakterystycznych agentów. Jednak jeśli to nastąpi, premiera nowej części będzie zapewne dużym wydarzeniem w środowisku kinowym. Nie jest również wiadome, czy główny bohater grany będzie przez Matta Damona, ani kto będzie reżyserem kolejnej części. Jedno jest natomiast pewne, nowy film wytwórni Universal Pictures w żadnym wypadku nie może być gorszy od doskonale znanych filmów o przygodach Jasona.

Póki jeszcze nie została wyprodukowana kolejna część przygód znanego agenta, możesz jeszcze raz obejrzeć pozostałe części trylogii. Niezależnie, czy poświęcisz kilka dni, czy urządzisz sobie maraton na obejrzenie filmów, może twoja ocena oraz wrażenie, jakie wywarły na tobie przygody agenta uległy zmianie. Masz kilka opcji, jak obejrzeć filmy. Na DVD oferują je sklepy zarówno stacjonarne, jak i internetowe. Możesz również poszukać ich na takich stronach jak Netflix. Treści, a dokładniej dialogi są dostępne w internecie w kilku wersjach. W wypadku lektora dostępna jest zarówno oryginalna, jak i polska wersja językowa, a dla osób nielubiących tego rozwiązana dostępne są napisy.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube