Kadr z filmu Pitbul. Ostatni pies

Film Pitbull – ciekawostki, recenzja

Pitbull to seria filmów sensacyjnych, których fabuła oparta jest na opowieściach kryminalistów oraz funkcjonariuszy służb specjalnych. Losy bohaterów ukazują przestępczy półświatek Warszawy oraz codzienną pracę stołecznych funkcjonariuszy policji. Reżyserem pierwszych części serii był Patryk Vega, czwartą część reżyserował Władysław Pasikowski. Pierwszą częścią serii był film z 2005 roku, w którym w głównych rolach obsadzone zostały największe gwiazdy polskiego kina. Pitbull doczekał się także swojej serialowej wersji, emitowanej w latach 2005-2008. Serial jest kontynuacją pierwszej części filmu. Ukazuje on nie tylko nowe perypetie bohaterów, ale również pogłębia ich charakteryzację.

Nowa trylogia Pitbulla – co warto o niej wiedzieć?

Do serii nowej trylogii Pitbulla zaliczyć można filmy Pitbull. Nowe porządki, Pitbull. Niebezpieczne kobiety i Pitbull. Ostatni pies. Jednak wiadomo już, że na 2021 rok planowana jest premiera filmu Pitbull. Królowa chuliganów. Filmy te powstały po tym, jak Patryk Vega ogłosił, iż posiada wyłączne prawa do marki Pitbull. Filmy te bez wątpienia połączone są fabułą. Każda z kolejnych części stanowi kontynuację wydarzeń, które zostały ukazane w poprzednim filmie.

Jakie filmy z serii Pitbull ukazały się w ostatnich latach?

Warto pamiętać, że filmy z tej serii mają kilka wspólnych mianowników, takich jak walka dobra ze złem, strzelaniny, zabójstwa, seks i przemoc. W ostatnich latach premierę miały dwa filmy z serii Pitbull. Były to odpowiednio Niebezpieczne kobiety oraz Ostatni pies. Jednak zarówno wśród krytyków, jak i widzów, filmy te spotkały się ze skrajnymi reakcjami i opiniami. Zwłaszcza Niebezpieczne kobiety spotkały się z lawiną negatywnych opinii wśród widzów. Zarzucano reżyserowi, że film ten jest nachalny, prostacki i wulgarny, jednym słowem nastawiony wyłącznie na zarobek. Filmy te traktują o zabójstwach, brutalności i w pewien sposób ukazują realny mechanizm, który rządzi zarówno półświatkiem, jak i służbami mundurowymi. W 2021 roku swoją premierę będzie miała kolejna część z serii Pitbull. W Królowej Chuliganów na ekranach zobaczymy takie gwiazdy, jak Małgorzatę Rozenek-Majdan, Zofię Zborowską czy Antoniego Królikowskiego.

Ciekawostki o filmach z serii Pitbull

Z serią Pitbull łączy się wiele ciekawostek, zarówno takich, które można obrócić w żart, jak i takich, które należy traktować z pełną powagą. Dla przykładu policjant Sławomir Opala, który był pierwowzorem „Metyla” został zatrzymany 12 maja 2011 roku i aresztowany na okres 3 miesięcy pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej od 1998 roku. Mimo iż nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, dobrowolnie poddał się karze. Więzienie opuścił w 2013 roku. W nocy z 26 na 27 lipca 2014r. Opala popełnił samobójstwo w domu swoich rodziców poprzez powieszenie się na kablu od ładowarki do telefonu.

Niezwykle interesującym faktem jest angażowanie i obsadzanie w głównych bądź nawet w epizodycznych rolach osób, które, mimo iż są celebrytami, nie występowali w rolach aktorów. W serii Pitbull można zobaczyć między innymi Dorotę Rabczewską, Katarzynę Nosowską czy – jak w najnowszym filmie, którego premiera będzie miała miejsce w 2021 roku – Małgorzatę Rozenek-Majdan. Intryguje również fakt związany ze zmianą “ksywki” Igora (w tej roli Paweł Królikowski). W drugiej części znany jest jako Rosłoń, w trzeciej części współpracownicy nazywają go Jaworek.

Dla przykładu, postać Nielata jest luźno oparta o życiorys syna sławnego aktora, grającego między innymi w filmach sensacyjnych, Bogusława Lindy, który pracował w wydziale kryminalnym. Fikcyjna postać jest również synem sławnego aktora, grającego głównie w filmach sensacyjnych.

W jednej z serii, kiedy Gebels, grany przez Andrzeja Grabowskiego, wchodzi z antyterrorystami do mieszkania Artaka ( w tej roli Dmitrij Piersin), jego narzeczona ogląda w telewizji dwudziesty siódmy odcinek serialu Pitbull. Natomiast w trakcie wizytacji delegacji z Kijowa na komendzie, w telewizji można zauważyć teledysk Kazika Staszewskiego Pitbull.

Warto również zauważyć, że zdjęcia do filmów kręcone były w przeważającej części w Warszawie. Trakcie zdjęć do serialu, w 2007 roku, w godzinach szczytu ekipa filmowa zamknęła przejazd tunelem pod wiaduktem kolejowym w okolicach Ronda Zesłańców Syberyjskich w Warszawie. Spowodowało to wielogodzinny paraliż tej części miasta.

Na jakiej platformie VOD można oglądać filmy z serii Pitbull?

Filmy z serii Pitbull można obejrzeć na takich platformach jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime Video. Warto zauważyć, że w internecie z powodzeniem można znaleźć zarówno wszystkie części Pitbulla rodem z dużego ekranu, jak i serialową wersję. Filmy z tej serii są także często emitowane w telewizji oraz dostępne są na płytach DVD. Seria ta od lat bowiem cieszy się niemalejącą popularnością. Zapewne z tego powodu co kilka lat swoją premierę mają kolejne części serii, które niezależnie od recenzji cieszą się dużą popularnością.

Pitbull – ostatni pies. Tak dobry, jak pierwowzór?

Ostatnia część Pitbulla jest najczęściej porównywana do swojego pierwowzoru z 2005 roku. Film z 2018 roku został wyreżyserowany przez Władysława Pasikowskiego. W głównych rolach można zobaczyć takie gwiazdy współczesnego kina, jak Marcin Dorociński, Cezary Pazura, Adam Woronowicz czy Marian Dziędziel. Na ekranach można również zobaczyć Dorotę Rabczewską “Dodę”, która wciela się w Czarną Wdowę. Fabuła filmu osadzona jest wokół poszukiwania zabójcy Miamiego – Soczka. Warto zauważyć, że oba scenariusze obydwu filmów powstały w oparciu o dokumentację i autentyczne wydarzenia. Pierwowzór był bez wątpienia filmem, który wniósł swoisty powiew świeżości do polskiej kinematografii. Bez wątpienia Pitbull. Ostatni pies jest przede wszystkim znacznie lepszym filmem niż jego poprzednik, jednak idealnie z nim koresponduje i w niczym nie ustępuje pierwszej części serii.

Fot: screen z oficjalnego trailera na YouTube

More Stories
zanim się pojawiłeś recenzja filmu
Zanim się pojawiłeś – typowy wyciskacz łez