Dzikość serca – co takiego jest w filmie z 1990 roku, że wciąż się go ogląda?

Film “Dzikość serca” to pewnego rodzaju fenomen. Produkcja z 1990 roku wciąż cieszy się ogromną popularnością, a dla wielu osób obraz urósł już do rangi kultowego, a muzyka z filmu Dzikość Serca to już właściwie klasyk. Co warto wiedzieć o tej produkcji?

O czym jest film Dzikość serca?

Film Dzikość serca opowiada o historii dwojga ludzi, którzy zakochali się w sobie w nietypowy sposób. W małym miasteczku Lumberton zakochują się w tej samej osobie, a związek ten naraża ich oboje na niebezpieczeństwo. Wszystko zaczyna się od spotkania Sailora Robertsa (Nicolas Cage) i Williego Vincenta (Matthew McConaughey) w barze. 

O ile samo spotkanie Sailora i Williego jest trochę nietypowe, o tyle cała sytuacja jest dziwna tylko na początku. Wkrótce zdają sobie sprawę, że grozi im to samo niebezpieczeństwo i zaczynają szukać sposobu, jak mogą się przed nim uchronić.

 

Film Dzikość serca — obsada

Znajdziemy tu prawdziwą plejadę gwiazd, które nawet dziś, w trzy dekady po premierze filmu, wciąż mogą pochwalić się statusem legend. W Dzikości serca wystąpili m.in.:

Sailor Roberts – Nicolas Cage

 Willie Vincent – Matthew McConaughey 

Juanita Roberts – Laura Dern 

Porucznik Holly Martini – Elizabeth Pena 

Porucznik Lassard – Brian Doyle-Murray 

Hardy – David Johansen 

Porucznik Parker – Jonathan Pena

 

Ciekawostki z filmu Dzikość serca

– Muzyka do filmu Dzikość serca została skomponowana przez Angelo Badalamenti i zaśpiewana przez zespół Heart. Ta piosenka była dla nich trampoliną do sukcesu, a dziś to jedna z legend amerykańskiego rocka. Muzyka napisana przez Badalamentiego została również wykorzystana w wielu filmach oraz w serialu Twin Peaks. 

– Nicolas Cage pokazał swoje wielkie umiejętności aktorskie nie tylko w tej produkcji, ale także w wielu innych filmach. Jednak już w latach 90. był znanym aktorem. Jego popularność wynikała nie tylko z talentu, ale także z wyglądu – Nicolas ma bardzo nietypową urodę, dlatego często pojawia się w filmach i serialach jako postać, która znajduje się w szczególnej sytuacji. 

– Scena z Jimim Hendrixem nie została zaplanowana.

Dzikość serca – gdzie obejrzeć film online?

Jeśli chcesz obejrzeć film Dzikość serca, możesz to zrobić na wiele sposobów. Pierwszym sposobem jest szukanie DVD w sklepach. Oczywiście w takim przypadku cena będzie znacznie wyższa niż wtedy, gdy film jest dostępny w Internecie. 

Ponadto w wielu sklepach sprzedaje się tylko kilka egzemplarzy, które prawdopodobnie zostaną szybko wyprzedane po ich upublicznieniu. Jeśli chcesz obejrzeć film Dzikość serca w Internecie, musisz skorzystać z legalnego serwisu. 

Tak popularny film można znaleźć w wielu różnych platformach. Można tu wskazać na przykład na Chili, iTunes, czy Sklep Play. Raz na jakiś czas produkcja pojawia się też w uslugach VOD, które bazują na modelu abonamentowym, jak HBO Max, Disney+ czy niezwykle popularnym w Polsce Netflixie. 

 

Dzikość serca – piękna opowieść o miłości?

Film, który powstał na podstawie powieści, to dziś właściwie kanon oraz punkt odwołania, do którego w mniej lub bardziej wyrafinowany sposób stara się nawiązać wielu współczesnych reżyserów. Filmy z wątkiem romantycznym w tle to gatunek, który wciąż ma się bardzo dobrze. Nie powinno więc dziwić, że reżyserowie szukają inspiracji. Sporo robi też sentymentalna podróż do USA z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. To wspaniała wędrówka. Zwłaszcza teraz, kiedy jesteśmy bombardowani obrazem Stanów jako super-nowoczesnego państwa z budynkami, które sięgają nieba i setkami superbohaterów w tle.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pod pewnymi względami Dzikość serca ociera się nawet o film drogi. To właśnie ta niejednoznaczność, a także subtelne smaczki, jakie widzom serwuje reżyser, to kolejne fundamenty, którym produkcja zawdzięcza swój globalny sukces. Warto docenić też Cage’a – bez wątpienia dorzucił do sukcesu tej produkcji ogromną cegiełkę.

Czy w bliskiej przyszłości do kin wejdzie równie dobry film, który zgarnie np. Złotą Palmę? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jest jednak więcej niż pewnym, że dla całego zachodniego świata jest to już film-symbol. Kreacje Bobby’ego, Sary czy Luli to dziś punkty odniesienia, dzięki którym Wild a Heart wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. I jest niemal pewne, że swój status utrzyma także i w kolejnych dekadach — bez względu na to, jak rozwinie się światowa kinematografia.

More Stories
Samuel L. Jackson w filmie Nienawistna ósemka
Nienawistna ósemka – recenzja dzieła od Tarantino