Nienawistna ósemka – recenzja dzieła od Tarantino

Samuel L. Jackson w filmie Nienawistna ósemka

Quentin Tarantino to autor takich dzieł, jak Pulp fiction, Django czy Kill Bill. Jego najnowszym dziełem jest Nienawistna ósemka. Reżyser wielokrotnie nagradzany był Oskarami, a jego dzieła nie tylko zbierały pozytywne recenzje, ale również kreowały nowe gwiazdy kina. W Nienawistnej ósemce Tarantino powraca do swojego ulubionego gatunku – spaghetti westernu. Pojawił się on już wcześniej w twórczości wybitnego reżysera – film Django utrzymany jest właśnie w tym klimacie. Wówczas gatunek ten okazał się niesamowitym sukcesem, przyniósł Tarantino dwa Oskary i trzy nominacje. Akcja “Nienawistnej 8 rozgrywa się krótko po zakończeniu się wojny secesyjnej, w górzystym i zaśnieżonym stanie Wyoming.

Obsada Nienawistnej Ósemki

Obsada Nienawistnej ósemki jest istnie gwiazdorska. Na ekranie zobaczymy takich wybitnych aktorów, jak Samuel L. Jackson, wcielający się w postać Majora Marquisa Warrena, Kurta Russella jako Johna Rutha, Jeniffer Jason Leigh wcielającą się w postać Daisy Domergue czy Waltona Gogginsa grającego Szeryfa Chrisa Manixa. Narratorem fabuły jest sam Quentin Tarantino, jednak nie jest on wymieniany w czołówce filmu. W pozostałych rolach zobaczymy między innymi Belindę Owino, Craiga Starka, Gene Jonesa czy Zoë Bell,

Nienawistna ósemka – nasza recenzja

Nienawistna ósemka stanowi kwintesencję stylu Tarantino. Jeśli ktoś lubi jego styl, na pewno film Quentina Tarantino przypadnie mu do gustu. Ale zacznijmy od początku. Akcja filmu toczy się w mroźnej, zimowej scenerii, na krótko po zakończeniu wojny secesyjnej. Łowca głów, John “Szubienica” Ruth, grany przez Kurta Russella, otrzymał zadanie dostarczenia poszukiwanej listem gończym Daisy Domergue (w tej roli Jennifer Jason Leigh). Miejscem docelowym tej podróży jest miasteczko Red Rock. W trakcie podróży “Szubienicę” napotyka szalejąca zamieć i zmusza go do schronienia się w pasmanterii usytuowanej na odludziu. To właśnie pasmanteria, ten niepozorny domek usytuowany na odludziu staje się miejscem, gdzie przecinają się drogi nienawistnej ósemki, czyli najgorszych bandziorów ówczesnego, Dzikiego Zachodu.

Pierwsza myśl jest taka, że umieszczone w czterech ścianach postacie, dla widza szybko staną się nudne i ciężkostrawne. Jednak tego reżyserowi udało się uniknąć. Każda kolejna scena może być bez wątpienia nazwana filmową perełką. W filmie znalazło się również kilka charakterystycznych motywów dla Tarantino, co stanowi swoistego rodzaju ukłon dla jego najwierniejszych fanów. Dodatkowo Nienawistna ósemka skutecznie urzeka widzów niesamowitymi dialogami, które jednocześnie, niczym snajper bombę, rozbrajają seksizm, rasizm oraz homofobię. Jednocześnie film ten stanowi afront, charakterystyczny dla Tarantino, w stosunku do zwolenników poprawności politycznej.

Bez wątpienia Nienawistna ósemka nie jest filmem, w którym na ekranie wieje nudą. Są w nim zarówno strzelaniny, mordobicia, jak i lejąca się strumieniami krew. Film ten jest swoistą mieszanką wybuchową, składającą się z elementów wielu gatunków, połączenia różnych stylów oraz pomysłów. Już sam zwiastun Nienawistnej ósemki pozwala poczuć przedsmak tego, co czeka widza podczas seansu w kinie. Jednak reżyserowi udało się uniknąć wypuszczenia kolejnego “gniota” do filmu. Nienawistna ósemka jest bez wątpienia kinowym dziełem sztuki, podobnie jak poprzednie dzieła Tarantino.

Gdzie oglądać Nienawistną ósemkę?

Nienawistną ósemkę można z powodzeniem obejrzeć zarówno w internecie, jak i okresowo w stacjach telewizyjnych. Z kolei internet oferuje obejrzenie Nienawistnej ósemki na takich portalach jak vod.tvp.pl czy cda.pl. Platforma Netflix także oferuje swoim subskrybentom możliwość obejrzenia filmu Quentina Tarantino. Film w internecie można z powodzeniem obejrzeć w trzech wersjach językowych: w oryginalnej (angielskiej), z lektorem lub z napisami. Dzięki temu każdy znajdzie idealny dla siebie wariant. Nie każdy lubi bowiem oglądać filmy z lektorem czy z napisami.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube