Bradley Cooper w filmie Narodziny gwiazdy

Narodziny gwiazdy – bardzo udany remake

Historia filmu Narodziny gwiazdy (anglojęzyczny tytuł: A Star Is Born) rozpoczęła się w latach 30. Pierwotną wersję tej opowieści wyreżyserował William Augustus Wellman. Narodziny gwiazdy z 1937 r. poruszały problem kariery i alkoholizmu w środowiskach aktorskich. Druga wersja to musical z 1954 roku, gdzie w rolach głównych wystąpili Judy Garland i James Mason. Trzecia wersja z 1976 roku stała się światowym hitem. Początkującą piosenkarkę zagrała Barbra Streisand, a partnerował jej Kris Kristofferson. Film Narodziny gwiazdy zapadł mocno w pamięci widzów – w 2013 roku realizacją czwartej wersji zajęło się Bollywood, przy czym ta egzotyczna produkcja przekształciła słynną historię filmową pod gusta widzów w Indiach. Czwarta wersja filmu (trzecia amerykańska) to film Narodziny gwiazdy z 2018 roku. Z dnia na dzień ekranizacja stała się ulubieńcem widzów na całym świecie. Znakomity dobór aktorów, takich jak Lady Gaga i Bradley Cooper sprawiły, że każdy chciał iść do kina. Dziś – nie tylko z powodu pandemii koronawirusa – ogląda się Narodziny gwiazdy online.

Ciekawostki o filmie Narodziny gwiazdy

Główną bohaterkę miała zagrać Beyonce. Stało się jednak inaczej – rolę w Narodzinach gwiazdy zdobyła Lady Gaga. Współczesna królowa popu w trakcie kręcenia filmu nie nakładała na twarz makijażu – używała jedynie kremu nawilżającego oraz balsamu do ust. Przekonała Coopera do śpiewania na żywo, dzięki czemu piosenki z filmu Narodziny gwiazdy wypadły bardzo realistycznie. Lady Gaga musiała zmierzyć się z bardzo trudną sytuacją – kilka minut po tym, jak przekazano jej wiadomość o śmierci jej przyjaciółki, musiała zaśpiewać utwór I’ll Never Love Again.

Niektóre sceny powstawały w 2017 roku podczas Festiwalu Coachella, którego uczestnicy płacili po dziesięć dolarów za to, że mogli przyglądać się scenom kręconym do filmu. W filmie Narodziny gwiazdy obsada dała z siebie wszystko: Bradley Cooper musiał korzystać ze sztucznej opalenizny oraz zabiegów, które sprawiały, że miał zaczerwienione oczy w scenach, gdzie górę brały problemy z alkoholem. Bradley Cooper w Narodzinach gwiazdy przez rok uczył się gry na gitarze – jego nauczycielem i konsultantem był Lukas Nelson (którego ojciec to Willie Nelson, legenda muzyki country). O Filmie Narodziny gwiazdy opinie krytyków filmowych są wyjątkowo wysokie.

Muzyka z filmu Narodziny gwiazdy

Film na faktach Narodziny gwiazdy to nie tylko piękna i wzruszająca historia miłosna czy pokazanie ścieżki kariery wielkiej gwiazdy. Dla wielu ludzi jest to wspaniała muzyka, która zresztą zdobyła wiele nagród. Muzyka w filmie Narodziny gwiazdy, szczególnie utwór Shallow, była na topie światowych list najpopularniejszych albumów (aż w 21 krajach). Liczne nagrody za najlepszą piosenkę zaskoczyły jej twórców: Oscar w kategorii “najlepsza piosenka” oraz Złoty Glob (w tej samej kategorii). W 2019 roku album otrzymał cztery nominacje do Nagrody Grammy, ale to piosenka “Shallow” otrzymała statuetki w kategoriach “najlepsza piosenka napisana do filmu” oraz “najlepsze wykonanie w duecie/zespole”.

Narodziny gwiazdy – nasza opinia

Jest coś, z czym zgadzają się widzowie filmu Narodziny gwiazdy – recenzja. Nie da się nie zachwycać tym filmem. Nie dość, że film zdobył uznanie krytyków filmowych, to oszalał na jego punkcie cały świat. Historia głównych bohaterów wydaje się być nieśmiertelna – bez względu na epokę, w której powstawały kolejne wersje filmu, opowieść o miłości połączonej z przeobrażaniem skromnej i utalentowanej dziewczyny w wielką gwiazdę nigdy się nie znudzi. Narodziny gwiazdy jako opis ścieżki wielkiej kariery z pewnością nie zmieni się i przy filmie, który być może powstanie za kolejne 20 – 40 lat.

Taka historia zawsze będzie się podobać widzom, chociaż jej koniec nie wiąże się “happy endem”. Jak się okazuje, bycie gwiazdą ma swoje blaski i cienie, a problem alkoholowy prędzej czy później pokazuje swą niszczycielską sił.  Film wzbudza wiele emocji, zapewne dlatego Narodziny gwiazdy otrzymał nominacje do nagród filmowych i muzycznych. Jest to film, do którego widzowie jeszcze przez wiele lat będą chętnie powracać. Oby takich arcydzieł filmowych było jak najwięcej!

Fot: screen z trailera filmu na YouTube

More Stories
Kadr z filmu Las Vegas Parano
Las Vegas Parano – film, którego nie da się ogadać bez pewnej wiedzy