Kadr z filmu Las Vegas Parano

Las Vegas Parano – film, którego nie da się ogadać bez pewnej wiedzy

Las Vegas Parano to film powstały w 1998 roku. Jego reżyserem był Terry Gilliam. Fabuła filmu została oparta na książce Lęk i odraza w Las Vegas (ang. Fear and Loathing in Las Vegas) napisanej przez Huntera S. Thompsona w 1971 roku. Warto zauważyć, że Hunter S. Thompson to twórca oraz jeden z czołowych przedstawicieli stylu dziennikarskiego nazywanego gonzo, w którym twórca angażuje się osobiście w swój materiał. Pisarz ten jest także ikoną popkultury lat sześćdziesiątych. Mimo iż film ten nie był “kasowym hitem”, szybko zyskał miano “kultowego”. Odtwórcami głównych ról były takie gwiazdy, jak Johny Deep, Benicio del Toro oraz Christina Ricci. Warto zwrócić także uwagę na tytuł filmu. Angielski. “Fear and Loathing”, czyli w dosłownym tłumaczeniu “strach i obrzydzenie”, został dość ciekawie, a przede wszystkim niedokładnie przełożony na “Las Vegas Parano”.

O czym opowiada film Las Vegas Parano?

Warto podkreślić, że akcja, która została opisana w książce Las Vegas Parano, a potem została przeniesiona na ekrany kinowe to historia, która została oparta na autentycznej podróży autora, Huntera S. Thompsona do Las Vegas. Dziennikarz wybrał się do “Miasta Aniołów” po to, aby napisać relację z zawodów motocyklowych Mint 400. Hunter posłużył się fałszywym nazwiskiem Raoul Duke. Na wyjazd zabrał ze sobą prawnika Oscara Acostę, który to w filmie posługiwał się pseudonimem „dr Gonzo”. Dość egzotycznemu duetowi towarzyszy w filmie Las Vegas Parano walizka po brzegi wypełniona narkotykami. A wszystko to w myśl genezy: „Ten, kto wyzwala z siebie bestię, pozbywa się bólu bycia człowiekiem”. Nie trudno się domyślić, że w trakcie pobytu w Las Vegas pierwotny powód wizyty szybko zszedł na drugi plan. Za to główni bohaterowie, będąc pod wpływem wszelkiej maści narkotyków postanawiają znaleźć wizję “american dream”. W filmie praktycznie na każdym kroku głównym bohaterom towarzyszy strach. Dr Gonzo i Duke przede wszystkim boją się zdemaskowania przez policję i narkotycznego nałogu. Dodatkowo obawiają się także konsekwencji niezapłaconych rachunków wystawianych przez odwiedzane hotele oraz przede wszystkim skutków uwiedzenia nieletniej. Jednak wszystkie opisane przed chwilą “strachy” są niezwykle powierzchowne i ukrywają głębszy lęk. Przede wszystkim bohaterowie odczuwają silny strach przed obrzydzeniem, które czują zarówno do świata, jak i do samych siebie. Ten “żałosny strach”, narastający w bohaterach w trakcie trwania akcji, kumuluje się momencie, gdy dr Gonzo w równie żałosny sposób próbuje odebrać sobie życie. Ten silny lęk jest siłą napędową oraz głównym powodem nieustannego haju głównych bohaterów. Jest to ich sposób na to, aby nie myśleć oraz nie roztrząsać wydarzeń zarówno z teraźniejszości, jak i z przeszłości.

Las Vegas Parano – kontekst kulturowy

Przede wszystkim należy zauważyć, że Las Vegas Parano to nie jest opowieść jedynie o narkotykach czy ćpunach, którzy pojechali  dobrze się bawić w pięknym i ciekawym Las Vegas. Film ten, a dokładnie książka, na podstawie której został oparty scenariusz, to przede wszystkim historia o końcu pewnej ery w Stanach Zjednoczonych. Opowiada również o szybko zmieniającej się rzeczywistości, w której Duke, grany przez Johnny’ego Deppa, nie potrafi się w żaden sposób odnaleźć. Kończy się bowiem pewna “epoka”, era Hipisów – dzieci kwiatów. Jednocześnie ma swój początek coś, co jest zupełnie obce i nie takie, jakie według Duke’a powinno być. Niestety warto zauważyć, że film nie oddaje w pełni tej głębi. Nie jest dokładnym obrazem tego zjawiska, mimo że ewidentnie autor usilnie chciał to ukazać. Reżyser filmu, Terry Gilliam, skupił się na wizjach narkotykowych bohaterów, co powoduje, że statystyczny widz nie jest w stanie zrozumieć tego, o czym rzeczywiście opowiada ten film.

Mistrzowska gra aktorów w Las Vegas Parano

Zdecydowanie dobrą decyzją reżysera był idealny wybór obsady w Las Vegas Parano. Johnny Depp w roli Raoula Duke’a jest definitywnie przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. Oprócz słynnej gwiazdy, na ekranie można zobaczyć takich aktorów, jak Benicio del Toro, Christina Ricci, Michael Jeter, Cameron Diaz, Ellen Barkin czy Tobey Maguire. Bez wątpienia gra aktorów w filmie Las Vegas Parano można nazwać za pomocą jednego, ale jakże idealnie tu pasującego przymiotnika – “mistrzowska”. W głównej roli trudno wyobrazić sobie innego aktora niż Johnny Depp. Jego kreacja jest bowiem pod każdym względem doskonała i bez wątpienia zasługuje na wszelkie możliwe pochwały. Warto zauważyć, że Johnny Depp w Las Vegas Parano, niezwykle przystojny mężczyzna, który z powodzeniem mógłby grać prawdziwych, romantycznych amantów, dla roli w filmie dał się nawet oszpecić. Została mu ogolona połowa głowy, jego kostium oparty był na okropnych, żółtych okularach (okulary z Las Vegas Parano zostały nota bene uznane za kultowe) oraz obskurnych ciuchach. Depp, chcąc jak najlepiej wpasować się w konwencję filmu, niemal w każdej scenie wyginał i deformował swoje ciało. A w momencie, kiedy jest pod wpływem narkotyków, jego twarz wykrzywiona jest nienaturalnymi grymasami. Bez wątpienia, Johnny Depp w roli Raoula Duke’a jest obrzydliwy i właśnie dzięki temu genialny.

Las Vegas parano – opinia

Jak już wspominaliśmy, film ten określony jest mianem “kultowego”, powtarzane są nawet nieraz cytaty z filmu Las Vegas Parano oraz muzyka z filmu jest rozpoznawalna wśród kinomaniaków. Mimo to film od daty premiery spotyka się ze skrajnymi opiniami widzów. Bez wątpienia pozycja ta charakteryzuje się genialnymi kreacjami aktorów, zwłaszcza odtwórcy głównej roli w filmie Las Vegas Parano, Johnny’ego Deppa. Jest też, w zależności od perspektywy, brutalnym bądź komediowym ukazaniem świata, który jest zepsuty do cna, a dla widza jednocześnie surrealistyczny. Najlepsze sceny z Las Vegas Parano są “jazdą bez trzymanki” oraz ukazaniem zepsucia i silnej żądzy oderwania się od wszelkich problemów, a przede wszystkim zapomnienia o wszystkich lękach, które towarzyszą niemal każdemu każdego dnia. Film ten ukazuje swoistego rodzaju paranoję ówczesnego świata, jednak jego przekaz jest po dziś dzień niezwykle aktualny. Gdzie obejrzeć Las Vegas Parano? Film jest obecnie dostępny na wielu platformach VOD, więc żaden kinomaniak nie będzie miał problemu ze znalezieniem dogodnej dla siebie opcji.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube

More Stories
Scena z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi
Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi – recenzja, ciekawostki