Intruz – recenzja dobrego filmu sci-fi

kadr z filmu Intruz

Film Intruz (2013 rok) jest ekranizacją powieści Intruz Stephenie Meyer. Powieść stanowiła idealny materiał na ambitny film. Na wstępie warto zaznaczyć, że w porównaniu do książki, film posiada wiele luk oraz spłyceń fabuły. Na pozór wydaje się to logiczne – przecież film nie może trwać zbyt długo, co miałoby miejsce w momencie chęci oddania wszystkiego, co opisuje fabuła powieści. Twórcy natknęli się, podobnie jak w wypadku innych powieści, na kilka problemów, które utrudniły realizację filmu.

Jednak istotny jest sposób, w jaki dokonuje się pewnego rodzaju skróceń w fabule powieści. W tym wypadku był on jednak zbyt powierzchowny i amatorski. Reżyserem i jednocześnie scenarzystą filmu jest Andrew Niccol. To właśnie on pominął w filmie część wydarzeń niezbędnych do pełnego zrozumienia historii przedstawianej przez film. O czym opowiada Intruz? Akcja Intruza rozgrywa się we współczesnym nam świecie. Populacja ludzka została opanowana przez dusze przybyszów z kosmosu, którzy przejmują ich ciała. Pozostała jednak garstka uciekinierów, a wśród nich Melanie, jej ukochany Jared oraz brat Jamie.

Obsada filmu Intruz

W postać Melanie wciela się w filmie Saoirse Ronan, jej ukochanego, Jareda gra Max Irons, a w postać brata Jamiego wciela się Chandler Canterbury. W pozostałych rolach możesz zobaczyć takich aktorów, jak Scott Lawrence, Rachel Roberts, Frances Fisher czy Stephen Rider. Jak widać, nie są tą nazwiska czołowych gwiazd Hollywood. Jednak do samej gry aktorskiej nie można mieć zarzutów. Ich warsztat aktorski jest wzorowy.

Intruz – recenzja

Przede wszystkim warto podkreślić fakt, że film ten opowiada jedną z najbardziej popularnych, kinowych historii – traktuje o miłości dwojga ludzi, ale z inwazją kosmitów w tle. Gatunek to klasyczna dystopia – przedstawia czarną wizję świata. Dziewczynę, Melanie pojmali obcy, którzy kontrolują jej ciało, w które to wszczepiona została dusza Wagabundy. Główna bohaterka nie planowała jednak poddać się walkowerem. Rozpoczęła walkę o swoje ciało. Wkrótce udało jej się zaprzyjaźnić z wszczepioną przez kosmitów duszą, Wagabundą (Wandą), która to z kolei zdążyła już się zakochać w chłopaku oraz bracie Melanie, których to znała ze wspomnień. Główna bohaterka zmusiła Wandę do poszukiwania bliskich. W ślad za nimi wyruszyła Łowczyni, a w jaskiniach rebeliantów zaczęły się dopiero prawdziwe kłopoty Wandy i Melanie.

Film ten jest dobry, jednak nie doskonały. Zdaje się, że twórcy doszli do wniosku, że aby powstał doskonały film z gatunku science-fiction wystarczy, aby na ekranie pojawiły się treści jak srebrne samochody oraz kosmici. Jednak zapomnieli wyjaśnić widzom, o co tak naprawdę chodzi w tej całej opowieści. Teoretycznie w filmie tego gatunku, powinny pojawić się doskonałe efekty specjalne. Jednak pod tym względem, w wypadku tej produkcji, także bywa różnie. Niewątpliwym plusem produkcji jest pomysł z ciekawym zamiłowaniem najeźdźców do chromowanych obiektów. Najmocniejszą stroną tego filmu jest bez wątpienia jego obsada aktorska. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto obejrzeć ten film, najlepiej jest po prostu to zrobić. Jednak nie należy wymagać od niego zbyt wiele.

Gdzie oglądać film Intruz?

Film Intruz dostępny jest na takich platformach streamingowych. Intruza możesz bez problemu obejrzeć zarówno w oryginalnej, angielskiej wersji językowej, jak i z lektorem czy napisami. Jednym słowem, każdy kinoman znajdzie odpowiednią dla siebie i swoich przyzwyczajeń alternatywę.