Scena z filmu Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi

Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi – recenzja, ciekawostki

 

Gwiezdne wojny: ostatni Jedi to amerykański film zaliczany do gatunku “space opera”. Reżyserem filmu jest Rian Johnson. Premiera filmu miała miejsce w USA, w 2017 roku. Film ten stanowi ósmą, jednak nieostatnią część serii Gwiezdne wojny. Zdjęcia do filmu realizowane były przez dwa lata, głównie w Chorwacji oraz w Irlandii. W głównych rolach występują gwiazdy największego formatu, przy czym obsada filmu to przede wszystkim aktorzy znani z poprzednich części, jednak pojawiają się również nowe postacie.

Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi – co warto wiedzieć?

Szacuje się, że budżet filmu wyniósł około trzysta siedemnaście milionów dolarów. Tylko w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie film ten zarobił ponad sześćset dwadzieścia milionów dolarów. Cały film Star wars: ostatni Jedi w pozostałych krajach zarobił ponad siedemset dwanaście milionów dolarów. Warto zauważyć, że film ten spotkał się z pozytywnym odbiorem krytyków.

Po jakich wydarzeniach dzieje się akcja Ostatniego Jedi?

Fabuła filmu Gwiezdne Wojny: ostatni Jedi rozgrywa się zaraz po zakończeniu siódmej części. Wojownicy Ruchu Oporu, których dowódcą jest generał Leia Organa, ewakuują główną bazę. Cała operacja kierowana jest przez porucznika Connixa. Siedziba Ruchu Oporu atakowana jest przez wroga. W trakcie ataku, syn Lei, Kylo Ren, po kolei niszczy statki Ruchu Oporu, jednak waha się przed wystrzeleniem statku, na pokładzie którego wyczuwa obecność swojej matki. Na szczęście Leia ratuje się za pomocą mocy, jednak nie jest w stanie działać dalej. Poe wywołuje bunt. Rey odnajduje Luke’a i namawia go do powrotu, aby stawić czoła Najwyższemu Porządkowi. W efekcie także i Kyle oraz Luke stają do bezpośredniej konfrontacji, jednak równocześnie pozwala to na ucieczkę ocalałych członków Ruchu Oporu. Kylo przeszywa mieczem świetlnym Luke’a, jednak szybko przekonuje się o tym, że walczył jedynie z projekcją świetlną, a Luke nadal przebywa na planecie Ahch-To. Za to Luke spokojnie odchodzi i dzięki temu może połączyć się z Mocą.

Star Wars: Ostatni Jedi – ciekawostki, obsada

Obsada filmu Gwiezdne wojny: ostatni Jedi to istny zbiór prawdziwych gwiazd Hollywood. Na ekranie możemy zobaczyć takich aktorów, jak Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Gwendoline Christie, Carrie Fisher oraz Mark Hamill. Warto zauważyć, że film ten spotkał się z niemal samymi, pozytywnymi opiniami zarówno krytyków, jak i widzów. Ciekawostką jest fakt, iż film był nominowany do nagrody “Oskar” w czterech kategoriach, za najlepszą muzykę, dźwięk, efekty specjalne i montaż dźwięku. Początkowo premiera filmy była zaplanowana na 26 maja 2017 r., lecz finalnie przeniesiono ją na 15 grudnia. Pod koniec 2016 roku zmarła Carrie Fisher, jednak sceny z jej udziałem zostały nakręcone wcześniej. Producenci deklarują, że w kolejnych częściach jej postać nie będzie odtwarzana cyfrowo. Warto zauważyć, że producenci filmu, pragnąc utrzymać kręcone sceny w tajemnicy, podczas nagrywania scen na irlandzkiej wyspie, zamówili specjalne drony, które miały za zadanie uniemożliwienie fanom wykonywania nieautoryzowanych zdjęć podczas produkcji filmu.

Star Wars: Ostatni Jedi – nasza recenzja

Ostatnia część przygód Luke’a Skywalkera stanowi osobliwy mariaż “nowego ze starym”. Mimo niemal samych pozytywnych recenzji, film Gwiezdne wojny: ostatni Jedi niepozbawiony jest wad. Przede wszystkim jest on niezwykle długi oraz bogaty w wiele pobocznych wątków, które niewiele wnoszą do głównej akcji filmu. W każdej z poprzednich części serii akcja przebiegała wielotorowo, jednak jedynie w tej części udało się autorom doskonale ukazać zachodzące, wewnętrzne przemiany bohaterów. Nawet Luke Skywalker w trakcie tego filmu dorósł do godności mistrza Jedi. Także syn Lei w tej części przeszedł długą drogę od spadkobiercy dziadka do lidera Pierwszego Porządku. Jednak ciągłe żarty, dowcipy i wszechobecny humor w ogóle nie korespondują z ciężarem opowiadanej przez film historii, zwłaszcza że wiele z tych żartów bardziej pasuje do opowieści Disneya niż do opowiadania o wojnie dobra ze złem. Film ten posiada także kilka niezrozumiałych fabularnie wątków. Przykładem jest wątek Poe’a, który, aby nauczyć się być dobrym przywódcą, wywołał bunt na statku, w efekcie którego niepotrzebnie życie straciło wielu niesamowicie dzielnych rebeliantów.

Na jakiej platformie VOD oglądać Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi?

Filmy z serii Star wars są dostępne na wielu platformach VOD. Także film Gwiezdne wojny: ostatni Jedi na VOD dostępny jest na wielu portalach, takich jak HBO GO, Netflix, cda.pl czy zalukaj.pl. Dostępny jest również film Star wars: ostatni Jedi na dvd, który z powodzeniem można kupić w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Dostępna jest zarówno polska, jak i oryginalna wersja językowa. Dla przeciwników lektora w filmie, dostępne są napisy.

Fot: screen z oficjalnego trailera filmu na YouTube

More Stories
Julia Roberts w filmie Cudowny chłopak
Cudowny chłopak – film familijny z mocnym przesłaniem