Dzień świra – recenzja filmu, gdzie śmiech miesza się ze łzami

film dzień świra

Film Marka Koterskiego z 2002 roku to przede wszystkim groteskowa komedia i znakomite socjologiczne studium stanu intelektualistów w wolnej Polsce. Jest to jeden z najważniejszych polskich filmów od 1989 roku, który z całą pewnością trzeba obejrzeć chociaż raz. Wszystko po to, aby poznać tę słodko – gorzką opowieść, która poucza i niestety nie zawsze bawi. Co warto wiedzieć o tej produkcji, która tak często przywoływana jest przez tyle osób w naszym kraju? Zobaczmy!

Obsada Dnia Świra

„Dzień świra” to zdecydowanie najlepsza część cyklu Marka Koterskiego, która opowiada historię Adasia Miauczyńskiego. Warto tutaj wspomnieć, że Adaś Miauczyński po raz pierwszy pojawił się w filmie „Dom wariatów”, już w 1984 roku, a reżyser Dnia Świra doskonale przedstawia temat. Zarówno scenariusz jak i reżyseria są mocnym elementem, który wpływa na to, że historia wciąga i wydaje się niepokojąco podobna do naszej codziennej egzystencji.

Główny bohater, w którego wciela się Marek Kondrat, ma obsesję na punkcie codziennego życia. Jest pacjentem maniakalnym, który nie akceptuje siebie. Wbrew marzeniom pozbywa się wszystkiego, co wymaga pewnego zaangażowania się. Ponadto jego codzienne kontakty z ludźmi sprawiają, że jest waleczny. Sama akcja odbywa się w ciągu jednego dnia, a oglądając, bez problemu znajdziemy sytuacje, które znamy z własnego doświadczenia.

Wyszukując hasło „Dzień Świra obsada”, możemy znaleźć dobrze znane nam nazwiska. W produkcji gra między innymi Janina Traczykówna (matka głównego bohatera), Andrzej Grabowski (sąsiad Adasia) czy Michał Koterski (syn pierwszoplanowej postaci). Jednocześnie możemy podziwiać zdolności aktorskie Joanny Sienkiewicz, która wciela się w byłą żonę bohatera. Inne znane postaci, na które postawił reżyser to Bożena Dykiel, Krystyna Czubówna czy nawet Piotr Fronczewski.

To między innymi dlatego oglądanie filmu sprawia tyle przyjemności. Takie połączenie różnych osobowości przyciąga i wprowadza w przedstawiany, groteskowy klimat.

Najlepsze cytaty z dnia świra

Jednym z częściej wyszukiwanych haseł w przeglądarce jest kultowa scena. Internauci bardzo chętnie wpisują frazę „to be Dzień Świra” lub „Dzień Świra angielski”. Przedstawiają one absurd edukacji i różnice między dwoma pokoleniami oraz między różnymi modelami postrzegania świata. Powtórka języka angielskiego ojca z synem zadomowiła się w polskiej kulturze na stałe i pewnie jeszcze przez długi czas będzie wspominana.

Kolejna scena z filmu, na którą warto zwrócić uwagę to moment, w którym Miauczyński założył kaptur, tworząc u dołu wystający narożnik, który nazwał „dyszą”. Jednocześnie wypowiedział słynne zdanie: “Musisz przyznać, że jak tatuś zrobi dziubek, to nie ma ch**a we wsi”. Kolejnym ważnym elementem jest modlitwa Polaka, z którą warto się zapoznać, decydując się na ten właśnie seans.

Polacy pokochali również motyw, jakim jest wypłata w Dniu Świra. Miauczyński otrzymał 777 złotych. Pełen złości i rozpaczy wygłasza monolog, który jest bardzo ważnym elementem polskiego kina. Jeżeli więc chcemy wykorzystywać cytaty z Dnia Świra, to ten poniższy będzie zdecydowanie najpopularniejszy:

„Nie, no to nie do wiary. Nie, to być nie może. Osiem lat podstawówki i cztery liceum. Potem pięć, bite, studiów, dyplom z wyróżnieniem, dwadzieścia lat praktyki i oto mi płacą, jakby ktoś dał mi w mordę”.

Dlaczego jest aż tak popularny? Mimo tego, że premiera produkcji miała miejsce już kilka dobrych lat temu, to słowa te są jak najbardziej aktualne nawet w dzisiejszych czasach.

Gdzie oglądać dzień świra?

Przede wszystkim film można regularnie zobaczyć w telewizji. Jest on emitowany w stacjach takich jak Kino Polska, Kino TV czy Stopklatka. Warto też poszukać możliwości wypożyczenia tytułu w internetowych wypożyczalniach VOD.

Dzień świra – recenzja

Czy recenzja Dnia Świra jest prostym zadaniem? Zdecydowanie nie! Na pierwszy rzut oka to świetna komedia, która bawi Polaków. Bohater nie tylko rozbawia swoimi tekstami, ale też zaskakuje komizmem sytuacyjnym. Z drugiej strony dzieło, jakim jest Dzień Świra, skrywa gorycz życia typowego Polaka. Jak w dramacie romantycznym, Miauczyński staje się tragicznym bohaterem, który nie może przeciwstawić się fortunie.

Jego życie to seria niepowodzeń i złych wyborów. Nie spełnił oczekiwań matki co do studiów uniwersyteckich i być może stracił szansę, aby prawdziwa miłość przynosiła szczęście. Poza tym nie napisał nawet wiersza poza jednym zdaniem. Natomiast jego satysfakcja z pracy i dochody są zerowe. Wszystkie te problemy tylko wzmogły frustrację biednego Adama. Reżyser zmierzył się z sednem negatywnych czynników w życiu Polaków oraz bardzo skutecznie stłumił śmiech po obejrzeniu filmu.

Decydując się na polskie kino w takim wydaniu, otrzymasz jeden z lepszych spektakli. Doskonała gra aktorka, przesłanie i bliskie nam realia. Jeżeli więc jeszcze jakimś cudem nie znasz tego tytułu, koniecznie się z nim zapoznaj. Jesteśmy pewni, że zadziwi Cię tematyka i bliski związek z niektórymi sytuacjami, które są przedstawiane.

Fot: kadr z filmu “Dzień Świra”, za: krainaparadoksow.pl